Nastavenou laťku je mnohdy těžké překonávat. Zvláště, když jste jí nastavili právě vy. I proto na celém světě existuje zřejmě jen jeden člověk, který to skutečně dokáže. James Cameron již v roce 1997 všem ukázal, kdo je tu pánem. Jeho Titanic zatím vydělal 1 843 200 000 USD (35 020 800 000 Kč) a stal se nejúspěšnějším filmem všech dob. Tedy až do roku 2009, kdy Cameron poslal do 3D kin svou pohádku Avatar. Zájem diváků byl enormní, snímek si tak do dnešního dne připsal na konto 2 782 300 000 USD (52 863 700 000 Kč). Se svým nejnovějším projektem ale slavný režisér hodlá zajít ještě dále. Kupodivu však nemíří ke hvězdám, nýbrž na skutečné dno. Cameron chce totiž jako první člověk v dějinách důkladně prozkoumat dno Mariánského příkopu, nejhlubšího místa planety.
Snahám o tento rekord se vůbec nedivíme, oceánem je totiž Cameron posedlý již od roku 1989, kdy natočil snímek Propast. Při tvorbě Titaniku pak vodnímu živlu propadl zcela, speciálně pro film tak jeho společnost zkonstruovala vůbec první kamery schopné natáčet ve velké hloubce a tlaku. Zároveň stojí rovněž za vůbec prvními ponorkami, které se do nitra slavného vraku podívaly. Na tyto úspěchy navíc navázal dokumentární snímek Tajemné hlubiny 3D, pro který Cameron vyvinul první podmořskou 3D kameru.
Veškeré tyto zkušenosti hollywoodský tvůrce hodlá uplatnit při vůbec prvním lidském ponoru do Mariánského příkopu po 50 letech. Jako první se totiž na nejhlubším místě planety ocitli v roce 1960 Don Walsh a Jacques Piccard. Jejich batyskaf Trieste však na teoretickém dně (skutečná hloubka příkopu se doposud odhaduje) strávil pouhých 20 minut, neboť při tlaku 1086 barů (pro lepší představivost byste na jediném centimetru svého těla museli unést čtyři Aston Martiny DB9) začala praskat okénka a hrozilo rozmačkání celého podmořského plavidla.
Cameron však na dně hodlá vydržet...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům