Amerika má za sebou velkou noc. Slavil se Den nezávislosti. Švýcarský hodinář Romain Jerome při té příležitosti představil hodinky Liberty-DNA, stvořené z kousku skutečné Sochy Svobody.
Socha Svobody je poutem mezi Američany a Francouzi. Připomíná rok 1776, kdy Francie jako jediná poskytla své vojáky na pomoc americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Británii. Z Francie také přišla tato socha. Navrhl a sestavil ji Gustave Eiffel, který si právě na tomto díle udělal jméno. Americkému velvyslanci v Paříži ji předal hotovou v den stoletého výročí nezávislosti 4. července 1886, poté byla rozložena na části, přeplavena na francouzské lodi a za New Yorkem opět složena. Se stavbou slavné Eiffelovy věže, což se málo ví, začal Eiffel až rok nato.
Socha Svobody zvedá svou pochodeň (symbolizuje příchod nového světla světu – první demokracie v historii) do výšky 93 metrů nad zemí. Samotná socha měří 46 metrů a musela projít nákladnou rekonstrukcí (stála 28 milionů dolarů). Jeden z úlomků získal i hodinář Romain Jerome, který oficiálně konstruuje hodinky teprve od roku 2005. Odlišuje se tím, že pro stavbu hodinek používá zvláštní prvky: již měl kus měsíční horniny, vyvřelinu islandské sopky Eyjafjallajökull či zrezivělé železo z potopeného Titaniku. Zeleně zbarvená omítka Sochy Svobody tvoří základ pro číselník, ten je bez čísel. Jerome stál o čistotu. Bronzové ručky a iniciály značky doplňuje štítek, na kterém není nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. červenec 1776, den vyhlášení Deklarace nezávislosti), jaký má Socha Svobody na deskách v levé ruce. Jerome sem vepsal LIBERTY–DNA, název modelu. Rozklíčujme si jej.
“Liberty”, v tom je jasno. Připomínka 125. výročí ohromné skulptury.
“DNA” ale neznamená jen to, že hodinky mají v sobě DNA, základní biologickou makromolekulu této sochy. DNA je dnes již trademark Romaina Jeromea. Hodinář totiž jako první objevil “DNA”, která chrání již...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům