Blíží se oficiální otevření nejvyšší budovy Evropy. Slavnostně již byla pokřtěna dnes. Ceremoniálu se zúčastnil například syn královny Alžběty II. princ Andrew. Londýnský The Shard (Střep) bude oficiálně uveden do provozu v úterý. Střepem je. Hlavně v oku mnohých kritiků. Přisadil si i princ Charles, který na opening dokonce vůbec nepřišel. Proč mrakodrap měří přesně 310 metrů a co Britům nejvíce vadí?
Především je provokuje už účel. Není se co divit. Ale móda takzvaných slavnostních budov napadá nejen české hlavy, ale jak vidno, i relativně konzervativní Brity. I když, Britové jsou v tom trochu nevinně. Budovu navrhl italský architekt Renzo Piano, spoluautor například pařížského Centre Pompidou. Piano dostal od Britů zakázku: “Postav nezapomenutelný pomník olympiádě 2012 v Londýně.” Budova se oficiálně jmenuje London Bridge Tower, čímž vystihovala svou adresu poblíž mostu London Bridge. Brzy však získala hanlivou přezdívku Shard of Glass (Střep sklenice), až nakonec zdomácněl název The Shard.
Dalším trnem, pardon střepem v oku Britů je cena. Ta překročí 425 milionů liber, tedy 12,5 miliardy Kč. Za to by jinde (třeba v Česku) měli 350 bojových vozidel Pandur. Britové mají věž. Ale kdyby aspoň byla nejvyšší na světě. Není. Piano chtěl rekord, ale stopku mu vystavily britské zákony. Podle předpisů organizace pro bezpečnost leteckého provozu nesmí mít žádná stavba v Londýně více než 310 metrů, a tak má Shard právě 310 a je “až” 45. nejvyšší budovou světa. Naštěstí to stačí na prvenství v Evropě, alespoň prozatím. Jakmile však v Rusku dokončí konstrukci 360metrového Federation Toweru, který s velkými problémy staví v Moskvě (nedávno jej zachvátil oheň), bude muset Británie opět slevit. Ale stále...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům