Známý spekulant s investičním majetkem 9 miliard dolarů, George Soros, se potřetí oženil. Na tom by nebylo nic divného, kdyby 82letý Američan maďarského původu ve své o 42 let mladší lásce neměl předobraz své expřítelkyně. Tamiko Bolton jakoby z oka vypadla Brazilce Adrianě Ferreyr, se kterou žil Soros ještě na podzim. Na jednu stranu jí to může imponovat, Brazilce totiž bylo pouhých 28 let.
Nějaké rozdíly tu ale jsou. Adriana byla svobodná, Tamiko je rozvedená. Zatímco Adriana navzdory svému mládí aktivnímu sportu příliš nedala, spíše pečovala o Sorose a postavičku si udržovala víceméně samospádem…
…tak Tamiko je cvičitelkou jógy a majitelkou internetového obchodu s hubnoucími potravinovými doplňky. Tady je záběr z fitcentra (bez retuší a korekcí):
Nicméně pro Sorose by Tamiko mohla mít více pochopení. Na univerzitě v Miami vystudovala ekonomii, takže by se jí neměl příčit trik, kterým se její novomanžel dostal k současnému majetku. George Schwartz (tak je zapsaný v rodném listě z Budapešti) totiž dokázal vydělat na neštěstí mnohých. V roce 1992 získal na pádu italské liry a britské libry asi dvě miliardy dolarů. Nyní se v obavách poslouchají jeho komentáře, kdy zvěstuje pád eura do dvou měsíců. Podle ekonomů chce Soros opět dovést měnu ke krachu a připsat si další čárku. Jak to tehdy udělal?
Přesně před 20 lety, kdy se československé koruny dělily na české a slovenské, Evropa experimentovala s takzvaným Evropským mechanismem směnných kurzů. Šlo o předchůdce dnešního eura. Také, jako dnes, myšlenku zamotala hospodářská recese a obzvláště hluboká ve Velké Británii a Itálii. Soros správně předpokládal, že Britové a Italové budou chtít mít měnu na jednu stranu tak silnou, aby nevypadli z jednotného koše, ale současně ne moc silnou, aby nepřišli o pravidelné subvence “pro potřebné státy”. Připomíná vám to strategii některých dnešních zemí?
Každopádně Soros věděl, že v těchto šílených mantinelech Britové a Italové drží své měny za cenu obrovských finančních nákladů, které nejsou odrazem reálné ekonomiky, ale přání několika politiků. Nejprve Soros začal spekulovat na pokles italské liry. Italská centrální banka si poměrně záhy zanalyzovala, že stojí nejen proti trhu, ale ještě proti soukromému spekulativnímu kapitálu,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům