Videokonference: Finty, jak miliardáři šetří čas

KNOW-HOW BOHATÝCH. Petr Kellner má soukromé letadlo podle vlastních slov proto, aby hlava zůstala rychlá a mohl odpočatě jednat i po dlouhém letu. V Boeing Business Jetu, který si pořídil, jsou možné už i porady se spolupracovníky na zemi prostřednictvím videokonferencí. Jak až moc vlastně dokážou ušetřit čas?

Čas nejsou jen peníze. Čas je vzácný, neobnovitelný zdroj našeho života. Majitelé nebo manažeři velkých firem to vědí dvojnásob. Když proto mohou ušetřit čas strávený na cestách za zaměstnanci, partnery nebo zákazníky, dnes už čím dál častěji využijí možností videokonference. A tato investice se jim vyplácí – současné technologie totiž svojí kvalitou umožňují zážitek srovnatelný se živým setkáním.

Videohovory prostřednictvím internetu představují celkem běžnou záležitost. Odstěhovala se vám dcera do Ameriky? Alespoň se tedy občas můžete vídat naživo díky Skype nebo jiné aplikaci. Přeci jen je to trochu lepší než si jenom telefonovat. Videokonference využívají tento základní princip a pokračují dál. Především: do hovoru se může zapojit více účastníků naráz. To znamená, že na obrazovce pak neuvidíte jen jednoho, ale hned několik lidí a můžete si spolu povídat podobně jako na poradě. Přitom každý sedíte někde jinde u svého počítače. A když potřebujete, jeden z vás může třeba spustit sdílet s ostatními svoji plochu, tj. zpřístupnit všem to, co vidí na svém monitoru. Výčet možností využití videokonference tím narůstá.

Začněme u jednoduchých interních schůzek s kolegy nebo zaměstnanci. Pomocí videokonference můžete také úspěšně jednat se zákazníky a obchodními partnery, a přitom ani nevytáhnout paty ze své kanceláře. A také je to velice účinný nástroj vzdělávání. Proč posílat všechny zaměstnance na školení, když jim stačí dojít do videokonferenční místnosti nebo na svém počítači spustit potřebný program?

Software: od Skype po specializované programy

Nabídka na trhu v oblasti videokonferencí je poměrně pestrá. Najít ideální řešení nemusí být ani tak těžké, když víte, co chcete a kolik můžete investovat. Mnoha firmám stačí v nejlevnějším módu pořídit si potřebný program, obyčejná sluchátka s mikrofonem a webkameru. Dokonce také vestavěná kamera v notebooku může poskytovat uspokojivý obraz. Sluchátka nejsou naprostou podmínkou, ale protože mikrofon snímá zvuk i z reproduktorů, bez sluchátek vzniká nepříjemné echo. Náročnější zákazníci pak investují do specializovaného hardware – obrazovek, reproduktorů, kamer a dalších zařízení pro videokonferenční místnosti.

Pro jednoduché schůzky do deseti účastníků vám nakonec může bohatě stačit i zmiňovaný Skype. Mezi jeho výhody patří všeobecná obliba jeho bezplatné verze. Jednoduše řečeno nezaplatíte ani korunu za to, že můžete vidět svého blízkého žijícího třeba stovky kilometrů daleko. A pokud chcete uspořádat setkání pro více lidí, investujete jen asi stovku měsíčně do prémiového účtu. Ostatním účastníkům setkání bude stačit jejich starý Skype, který doposud používali zdarma. V průběhu hovoru si navíc můžete posílat vzkazy, dokumenty nebo sdílet pracovní plochu.

O něco sofistikovanější bývají aplikace určené přímo pro firemní účely. Často je nemusíte instalovat a pak platíte většinou měsíční paušál za jejich využívání – taková investice se pohybuje mezi několika stovkami až několika tisíci korun měsíčně podle maximálního počtu účastníků. Za všechny jmenujme WebEx nebo pro příznivce společnosti...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům