První Legoland v Asii se otevřel. Boží dopuštění. Litují Dánové prodeje?

Malajsie, stát Johor, město Nusajaya. Nezapamatovatelná adresa nás donutila vzít si GPS navigaci a zadat: 1º 26’ 14″ N 103º 37’ 2″ E. Ale sledovat ji nebylo vůbec nutné. Davy lidí mávaly na taxi už od mezinárodního letiště Senai. Jižním směrem k Legolandu je to pár desítek minut. Vůz sjíždí z dálniční spojky ještě před mostem přes Johorskou úžinu na EXIT 312 s nepřehlédnutelně jasným nápisem Legoland. Je tu boží dopuštění. Otevřel se první Legoland v Asii, nejlidnatější části světa.

Když se skládal kostičku po kostičce dlouhé tři roky, generální ředitel Siegfried Boerst vtipkoval, jestli v parku bude víc součástek nebo hostů. Asie má čtyři miliardy byvatel, na stavbu Legolandu bylo použito 50 milionů stavebnicových částeček. Předpoklady jsou až nečekaně střídmé, během čtyř let navštíví park přes milion lidí – to stačí novému majiteli, společnosti Merlin Entertainments, aby byla na svých. Tedy ohledně nákladů v Malajsii. Jinak samozřejmě potřebuje těžit mnohem víc. Britové koupili řetězec Legoland, čítající tehdy čtyři zábavní parky (v dánském Billundu, německém Günzburgu, anglickém Windsoru a americkém Carlsbadu), za čtyři miliardy dánských korun, tedy necelých 13 miliard českých korun. Říká se, že rodina Kristiansenů, která je vlastníkem dánského koncernu Lego, si dnes rve vlasy. Transakci provedla v období globální hospodářské krize, a to kvůli dramatickému poklesu obratů a přetrvávajícím ztratám. Měla za to, že důvodem je přesycenost dětí produktem Lego. Pravda byla úplně jiná. Důvody snížení tržeb byly celosvětové a napříč odvětvími a hlad dětí po legu aktuálně proráží všechny rekordy. Ninjago, StarWars, Friends, Harry Potter… důmyslně doplňované nové edice prakticky vytlačují rodiče z domovů a pány se stávají děti s čarokrásně prosebnýma očima a sepjatýma rukama: “Mamííí, už jen to mi chybí…”

Merlin Entertainments porazili ve výběrovém řízení 4 americké zájemce a britské Palamon Capital Partners. Jako jeden z prvních cílů si vytkli naopak další park. Ve světadílu, který expanduje. Nakonec byla zvolena Malajsie, která je kousek od Vietnamu, Thajska a Singapuru. Britové pustili na výstavbu 175 milionů eur, tedy přes 4,3 miliardy korun, což není mnoho, uvážíte-li, že za tutéž sumu se v Česku vystaví osmikilometrový úsek dálnice D3 u obce Bošilec. Malajsijský park nabízí zábavu na 30 hektarech, zahrnuje 40 různých atrakcí a show pro děti ve věku od 2 do 12 let, a to opět na způsob konceptu, který bohužel je cizí Matějským poutím a dalším stahovačům peněz v Česku: v Legolandu se platí pouze vstup do parku, již ne konkrétní atrakce. Kristiansenovi mají za to, že rodiče by neměli omezovat své děti v počtu návštěv na konkrétní atrakci. “Je proti logickému uvažování nechat si platit za využití atrakce. Vede to k rozporu a hloupému napětí, že čím více se dítěti daná atrakce líbí, tím spíše mu ji rodič zakáže, protože na ní přece již bylo, a žadonění dítěte o opakovanou jízdu považuje za rozmar hodný trestu. V našem zájmu je naopak to, aby se děti zaujetím ke konkrétní atrakci přesytily, vyčerpaly,” říká Kjeld Kirk Kristiansen, bývalý šéf LEGO Group, který již předal stavebnicovou ikonu potomkům. V této filozofii pokračují Merlin...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům