Co si to dovolujete, že natáčíte piráta silnic? Porušujete zákon

Můžete jet jakkoli opatrně. Stačí okamžik a život se vám totálně změní. Získali jsme otřesné videozáběry, co dokáže zlomek sekundy. Vůbec nerozhoduje, jak dobří řidiči jste. Spíše to, jací řidiči jsou ti kolem vás. Ale k videím až za chvíli.

Už se popsalo moc řádků o pirátech silnic. Viděli jsme hromadu záběrů z dálničních kamer. Ale při sledování výstupů z palubních kamer v autě je to ještě živější.

Jak se bránit pirátům? Na silnici nijak. Jsou neřízenou střelou a jejich auto zbraní, kterou nelze odclonit ani zastavit. A česká legislativa k nim má bůhvíproč bratrský vztah. Formulací zákonů umožňuje, aby u soudu mohli otočit vinu proti vám. Vy jste je brzdili, vy jste je ohrožovali… a to, že vás jaksi odhodili z dálnice či z vašeho auta udělali v mžiku hromádku šrotu, byla jen jejich nepozornost. Nevšimli si vás. Nikdo není neomylný, že? Nakonec, dokud nejde o život, jde o … nic.

Ale, bohužel, často o život jde.

A tak si řidiči začali hojně pořizovat do auta šikovnou věcičku – palubní kameru. Pokud již není instalována například v zrcátku (viz foto), upevní se k přednímu sklu, vypadá jako navigace (viz foto dole) a nahrává veškeré dění před vozem. Rozhodně je to účinný nástroj například proti policejní šikaně. Řidič, který se svým chováním znelíbí, může přijít o řidičský průkaz prakticky bez příčiny, a pokud je tak naivní, že ještě podá na policisty stížnost k odboru vnitřní kontroly, musí u soudu vysvětlovat například údajné fyzické napadení úřední osoby (zejména pokud řidič nemá svědky a policisté jsou vždy dva). Výstup z kamery pak má nanejvýše mediální sílu v případě poskytnutí záběru sdělovacím prostředkům. Právně je to bohužel nanic. Nejlépe to demonstrují případy pirátů silnic. Záběrem sice fakticky usvědčíte drzého řidiče, který svým bezohledným chováním způsobí nehodu, ale právní polízanici z toho máte vy. Pirát vás může žalovat za to, že jste ho natáčeli bez jeho souhlasu. A svoboda člověka je od roku 1989 postavena nad svobodu majetku, sami jsme si to odzvonili klíčemi. České kocourkovské zákony tak říkají, že pokud se natáčené osoby předem nezeptáte (poněkud absurdní představa za jízdy, když ani telefonovat do druhého vozu – i kdybyste znali pirátovo číslo – se nesmí), tak natáčením porušujete ustanovení občanského zákoníku o ochraně osobnosti, a to zejména v případě, kdy se vám podaří ostatní řidiče nebo jejich spolucestující pomocí...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům