Piloti leteckých společností mají novou inspiraci, jak prokázat svůj styl. Na zápěstí si mohou pořídit hodinky, které jim usnadní orientaci v čase i během pracovního zaneprázdnění. Pouzdro je schválně pootočeno tak, aby se mohli věnovat řízení stroje a nemuseli jakkoli natáčet ruku… Jediný problém: značka. Jde o Longines.
Kdo miluje letectví a hodinky, obvykle si kupuje švýcarskou značku Breitling. Obecně se totiž vžilo, že Breitling = pilotní hodinky. Přitom značka Longines, jejíž sídlo je ve švýcarském Saint-Imier a historie začala roku 1832, se spojila s letectvím už v roce 1867. Tehdy vyrobila chronograf, který změřil první sólový nonstop přelet Atlantského oceánu. Pro srovnání: Tehdy Breitling ještě vůbec nebyl na světě, až roku 1884 Leon Breitling otevřel ve švýcarském St. Imier svoji dílnu na výrobu časoměrných přístrojů a průmyslových měřidel. Abychom ale byli féroví, značka Longines se od slavného roku 1867 více než letectvím zabývala právě měřením časových úseků a postupně se stala oficiální časomírou olympiády nebo závodů formule 1. Breitling šel daleko kratší cestou k nebi. V roce 1915 syn zesnulého Leona, Gaston Breitling, vynalézá první náramkový chronograf, který pilotům umožňuje měřit, jak dlouho vydrží palivo v letadle. Gastonův syn Willy Breitling pak mění značku v oficiálního dodavatele pro britskou RAF.
http://www.youtube.com/watch?v=mv0VYh7JM98
Naopak Longines míří chvíli tam, chvíli jinam. Ukazují to i letošní kolekce, které jsou pro Longines citlivé datem. Značka totiž slaví 180. výročí svého založení. Zatímco většina hodinářů jubileum oslaví jednou speciální edicí, Longines neví, co vydat dříve. A tak již na pulty zamířily oslavné modely 1942 Heritage Chronograph a Monopusher Chronograph 180th Anniversary LE. Třetím, a nejzajímavějším, je Longines Avigation Type A-7. Longines se sice hlásí k letectví, ale poprvé naplno. Má to hlavu a patu. Jednak model připomíná 30. léta minulého století, kdy značka...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům