Anil Ambaní si koupil Falcon 7X. Už má více letadel než Petr Kellner

Málokdy se podaří získat vnitřní záběry privátního letadla konkrétního miliardáře. Privátní letadlo zkrátka zůstává privátní. Anil Ambaní, mladší bratr nejbohatšího Inda, nás však vpustil do svého Falconu 7X. A navíc nám přiblížil celou svou letku, na kterou počtem momentálně nestačí ani Petr Kellner, který disponuje pouze dvěma jety: Gulfstreamem G550 a Boeingem 737-700BBJ. Ambaní má o jeden kus víc. Falcon 7X navíc nemá nikdo v České republice. O to více nás zajímal…

Z rodiny Ambaníů je známější starší Mukesh. Aktuálně 17. nejbohatší muž světa s investičním majetkem 24,3 miliardy dolarů o sobě dal vědět nejdražším domem planety, jehož je majitelem a který jsme rozebírali v minulém tištěném FC. Anilovi je 53 let a má se za to, že s Mukeshem řídí rodinný holding. Není to pravda. Bratři se rozkmotřili. Rozdělili si většinu rodinného majetku a jestli něco řídí, pak každý to své. Anil vede svůj holding ADAG (Anil Dhirubhai Ambani Group). V rámci rodinné divize Reliance Industries, největší indické společnosti, mu patří frakce Communications, Capital, Energy a Natural Resources. Energetické části holdingu se v dnešní době pochopitelně daří a pokud se vyšplhá na dvojnásobek aktuální hodnoty, Anil by měl bratra předstihnout ve finančním pořadí. Anil, v Indii i cizině už několikrát oceněný jako byznysmen roku, to moc neřeší. Má dvě záliby. Rád investuje na zahraničních kapitálových trzích (“Zvláště v krizi je to adrenalin.”) a jako vystudovaný fyzik miluje letadla. Ne na fotce. V reálu. V hangáru má už tři.

Dříve míval Bombardier Global 5000 a Falcon 2000 LX. Nyní si dopřál prince mezi privátními jety – Falcon 7X s registrací F-WFBW. Falcon 7X nemá nikdo v České republice. Třímotorový stroj francouzského výrobce Dassault Falcon nabízí až 14 míst pro cestující a pojme až 20 průměrně velkých zavazadel. Vzhledem k jeho velikosti (výška 1,88 m, šířka 2,34 m a délka 11,91 m) nabízí prostor jak pro přímé stání a sezení, tak i pohodlné pohovky, které lze proměnit v postele. Anil preferuje hněď.

Kabina je rozdělena na více částí a kromě vybavené kuchyně poskytuje vzácnost v privátních tryskáčích – hned dvoje WC, jedny v přední a další ve zadní části letadla.

Stroj bez doplnění paliva vydrží ve vzduchu 11,5 hodiny a doletí 11 000 kilometrů. Kdyby Ambaní letěl z Prahy, dosáhne do jihoafrického Johannesburgu. New York, Dubaj, Peking, to vše by na jeden zátah bylo...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům