Philippe Starck otevřel restauraci, jejíž jméno by Češi neměli vyslovovat

Vzpomínáte na modelku, kterou si najal Emporio Armani? Nad jejím příjmením jsme se červenali, ale co, museli jsme o jejím angažování objektivně referovat.

Když jsme poprvé zaslechli jméno nové restaurace Philippa Starcka v Paříži, trhli jsme s sebou. Jako puberťáci, přiznáváme. V češtině její název vzbuzuje nemístné asociace (jakési ujištění, že muž je opravdu mužem). Jiným cizincům to nepřijde. “Ma Cocotte” (ma kokot) – ano, tak se tato restaurace jmenuje – má totiž svůj význam i v angličtině, i když ani v tomto případě ne takový, jaký Starck zamýšlel.

Cocotte je v lidové angličtině kohout, což je pro Brity a spol. normální a přijatelné, neboť kohout je symbolem Francie a restaurace je ve Francii. Ostatně v Praze je také francouzská restaurace s názvem ve smyslu Kohout, francouzsky La Gare. Původ je v tom, že kohout se v latině nazýval stejně jako obyvatel Gallie – gallus. Philippe Starck ale při vymýšlení názvu na nějaké vlastenectví nepomýšlel. Dokonce bychom řekli, že měl velmi nízké pudy. Ryze konzumační. Cocotte totiž ve francouzštině znamená “kastrol”. “Vždy jsem si ryzí francouzskou restauraci představoval jako vroucí hrnec, kdy odevšad je cítit tradiční polévka, vařená káva, omamný čas, rozvíjející se buket vína. Neznal jsem v mládí rozkošnější pocit, než přijít do kuchyně a nadzvednout mámě pokličku. Mmm…” zasnívá se Starck, sám pařížský rodák, který restauraci situoval ne do turisticky přetížených oblastí, ale chytře, filuta, do závětří. Je v oblasti populárního blešího trhu v Saint-Ouen na severovýchodním okraji Paříže, kde se téměř ztrácí v sedmihektarovém ruchu.

Saint-Ouen patří k největším trhům světa. K sehnání je tady cokoli a za tři hodiny neprojdete ani polovinu. Opticky je to z ruky, ale Francouz, o kterého Starckovi především jde, má toto místo zafixované. Navíc sem jezdí metro (stanice Porte de Clignancourt) a vyhlídková linka městského autobusu číslo 85. Francouzi zdejší atmosféru milují. Celý bleší trh začal vznikat již v 19. století, skládá se z několika specifických tržnic a nabízí od vintage produktů renomovaných značek po veteš.

Kulturní směsici zajišťují stánky africké, indické, asijské. S turisty se tu trhovkyně nemažou. Jakmile vytáhnete fotoaparát, hned vám hlučnou francouzštinou dávají najevo, co si o vás myslí. Bylo to tak prý vždy. Jiné je to, když jste žena. Galantní prodejci by hned pózovali jako Alain Delon. Ma Cocotte je přímo u Marché Serpette.

Starck se snažil vytvořit jakousi lidovou jídelnu, ale v podání světového designéra vypadá stále lépe než některé takzvané luxusní restaurace v pražském centru, které jsou luxusní pouze cenou. Prostor o velikosti 1000 metrů čtverečních má 250 míst a dvě...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům