Nejbohatší Evropan: Politika bych v čele firmy nechtěl, zruinoval by mě

S prohlubující se evropskou dluhovou krizí je zajímavé porovnávat strategické kroky a jejich účinek u jednotlivých států, respektive eurozóny, a významných miliardářů.

Státy drasticky škrtají výdaje, miliardáři naopak navyšují své investice.

Státy chudnou a více se zadlužují, miliardáři naopak stále více bohatnou.

Španěl Amancio Ortega, nejbohatší obyvatel eurozóny, v pátek na akciových trzích posílil o rekordních 1 286 200 000 amerických dolarů. Tedy podle dnešního kurzu zbohatl za jediný den o 24 482 817 000 Kč. Pozor na nuly, opravdu jde o skoro 25 miliard Kč. Jeho celkové jmění, které je schopen okamžitě investovat, se ustálilo na 53 miliardách dolarů, více než bilionu Kč, což je ve srovnání se stejným datem roku 2011 nárůst o 50,3 procenta. Zbohatl o více než polovinu. A ne sám.

Z první patnáctky nejbohatších lidí světa si v pátek pohoršila jen čtyřčlenná rodina Waltonových (9.–12. místo), a to jen mírně, jinak všichni posílili o stovky milionů dolarů. Pro představu: Zakladatel IKEA, Švéd Ingvar Kamprad, o 435 milionů dolarů a majitel gigantu Louis Vuitton Moet Hennessy, Francouz Bernard Arnault, o 830 milionů dolarů. A pak že se Evropanům nedaří… Bezradné státy se snaží z úspěšnějších jedinců vyžít, Francie tedy navrhuje dvojnásobné daně bohatým a Německo zase povinné půjčky podnikatelů vládám. Ortega se tomu hořce směje: “Oni nepochopili, že chyba není v aktuálním nedostatku peněz, ale v systému. Státní rozpočty a mašinerie fungují jako bažiny. Můžete do nich vhodit jakékoli množství peněz a nikdy je nevysušíte. U zabahněného rybníka také existuje jediné řešení: vyhloubit ho, odebrat bahno a začít ho napouštět od začátku. To by ovšem nejdříve musel odejít porybný,” říká Ortega, který plně chápe Arnaultův záměr odejít z Francie. “Státy jsou arogantní vůči podnikatelům,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům