EXKLUZIVNĚ. Developer, který dokončuje nejvyšší obytnou budovu v New Yorku, One57, využil nedokonalost v daňových předpisech. Majitel, který zakoupil vůbec nejdražší apartmá ve městě za 95 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,8 miliardy Kč, zaplatí na majetkové dani necelou jednu desetinu obvykle požadované částky.
Mezonetový byt s rozlohou 1015 metrů čtverečních se nachází na 89. a 90. patře, tedy v nejvyšších podlažích budovy. Zahrnuje salon pro přijímání návštěv, obývací pokoj v délce 17 metrů (na snímku) a šest ložnic. Je vybaven šesti krby, akváriem v knihovně a okny od podlahy až po strop, a to jsou nějaká okna, vždyť stěny jsou vysoké 7 m. Člověk by nečekal, že takový byt může být označen pro “potřebné”.
Právě to společnost Extell Development Company provedla. Stejně jako se všemi byty v domě. Vzhledem k tomu mají majitelé nárok na sníženou daň z převodu nemovitosti, respektive daňové prázdniny. V případě tohoto penthousu nemusel kupec platit 230 000 dolarů, ale daň ve výši pouhých 20 000 dolarů. Ušetřil tedy 210 000 dolarů, tedy přibližně 4 miliony Kč. “Využili jsme benevolence, kterou nám dává legislativa. Dodrželi jsme parametry pro sociální bydlení,” uvedl Gary Barnett, zakladatel Extell Development. Myslíte, že si dělá psinu? Ale vůbec ne. “Ano, byl to záměr. Striktně jsme dodrželi podmínky, které New York požaduje pro takové bydlení, a projekt podle toho koncipovali. Nepřipadá nám to jako drzost. Dovedu-li to ad absurdum, New York díky našim vysokým cenám inkasuje stále tak vysokou daň, jakou od 99 % obyvatel New Yorku nikdy neuvidí.” A jaká že jsou pravidla pro sociální bydlení v New York City? Jsou vymezena jen velmi vágně, odvozují se počtem bytových jednotek v jednom domě. Protože One57 je nejvyšší rezidenční budovou v New York City, obsahuje opravdu velké množství bytů. Více než běžné sociální domy. Co na tom, že je nafouknut do výšky 306 metrů? Zákon zajímá toto: Do jednoho domu je vtěsnáno 210 bytů v dolní části (pokoje hotelu Park Hyatt) a dalších 135 bytů v horní části (rezidenční, z toho 92 apartmánů). Suma sumarum 345 jednotek na jeden dům, “činžák pro namačkané chudé”…
Na radnici se zlobí, ovšem mají máslo na hlavě. Brad Lander, radní New York City, krčí rameny: “Je to skandální. Majitel nejdražšího bytu v New Yorku má daňové úlevy. Musíme ustanovení zrevidovat. A nejen toto,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům