Měla to být hlavní vychytávka a přidaná hodnota, která poněkud ospravedlní cenu 100 milionů liber. Ano, 3,1477 miliardy korun stojí v přepočtu podle dnešního kurzu One Cornwall Terrace, prominentní dům v Londýně. Vysokému diplomatovi z Nového Zélandu, který jej naposledy obýval, zřejmě nepřišel dostatečně luxusní a rozhodl se pro lahůdku. Zrušit vrátného v recepci a instalovat speciální systém elektronické brány, která na základě předem definované registrační značky vozu, který si budete přát vpustit, přečte tabulku na přijíždějícím autě a podle toho jej automaticky vpustí/nevpustí do objektu, aniž byste se museli zvedat z křesla.
V Česku tento systém neznáme proto, že je národním sportem krást registrační značky, montovat je na jiní auta a zcizovat pak benzin na čerpacích stanicích. V Londýně mají ovšem jiné problémy. Klimatické. Podívejte se, jaká může být mlha.
Hlavní město Anglie je známé nepřízní počasí. Řidič má problém udržovat tabulku registrační značky v čistotě. Přitom stačí trocha špíny a kamerový systém zamění písmena. Auto, které by vpustit měl, nevpustí a jiné ano. V systému totiž bývají zadány všechna espézetky přátel a s trochou ušmudlání není pro bezpečnostní systém problém zaměnit 6 za 8, P za R. Realitní kancelář Savills, která nabízí dům, na to také upozorňuje případné zájemce s tím, že asi bude nutné systém předělat.
Dům se nachází v Regent’s Parku na pozemku o velikosti 2000 metrů čtverečních. Kromě nákladů na údržbu musí nový majitel počítat s pozemkovou daní, resp. s daní z převodu nemovitosti ve výši 7 milionů liber, tedy v přepočtu 220 milionů Kč.
Cenu zásadně ovlivňuje jméno architekta domu. John Nash totiž postavil také Buckinghamský palác. I tentokrát jde o sídlo hodné krále. Řecké sochy, korintské sloupy, neoklasicistické štuky. Čtyřpodlažní rezidence z roku...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům