Slavný výrobce křesel se pokusil o lehké a rychlé kolo. Zapomněl na brzdy

NEPOVEDENÉ KROKY. Německá manufaktura Thonet, známá výrobou nábytku a zejména křesel, zabrousila do světa kol. Vytvořila nepochybně designovou věc. Bohužel ne tak praktickou. Alespoň z našeho pohledu ne. S architekturou pomáhal Andy Martin, australský designér žijící v Londýně, který asi příliš nepřemýšlel nad tím, že by se v sedle někdy mělo sedět a stroj ovládat. Kombinaci dřeva a karbonu odlehčil natolik, že mimo jiné zapomněl na brzdy. Chybička se vloudí.

Thonet je ikona. Thonetovo křeslo pojem. Slavná firma byla založena v roce 1819 Michaelem Thonetem (na snímku), který vyráběl své vlastní designy za použití vlastního, ve světě ojedinělého procesu ohýbání dřeva, který majitel vyvinul. V krátké době se Thonet stal hlavním výrobcem moderního nábytku s distribucí do celého světa, tzv. Rocking Chair se stal nezbytným houpadlem úspěšných.

Dnes značku řídí už pátá generace Thonetů – tři bratři Claus, Peter a Philipp a výroba sídlí v německém Frankenbergu. Tradici má nepochybnou, ale přece jen již omšelou. Generace milovníků “thonetek”, houpacích křesel, vymírají a značka potřebuje zaujmout mladé. Původní záměr byl dobrý. Cílem Thonetu bylo vytvořit velmi lehké kolo. Zmizely všechny nadbytečné zátěže.

Konstrukci tvoří prakticky jen tři dřevěné křivky: rám, vidlice spojená s řidítky a sedlo, které na tenkých karbonových drátečcích vypadá poněkud neudržitelně, ale podle výrobce jde o bezpečné a pevné spojení. Atomy uhlíku jsou svázány v dlouhá vlákna a vždy několik tisíc těchto vláken je  propleteno křížem dohromady. Sedlo by tak mělo jemně pružit, ale neutrhnout se.

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům