Bernard Arnault, většinový vlastník a generální ředitel koncernu Louis Vuitton Moët Hennessy, jako první akceptoval žádost nejbohatšího Evropana, Španěla Amancia Ortegy, o setkání špiček evropského byznysu a jednotnou koordinaci postupu v závažných politických otázkách, zejména v tzv. milionářských daních, které se v Evropě rozmáhají a jimiž politici chtějí lepit díry ve státních rozpočtech. Arnaulta se milionářská daň týká nejvíce. Poté, co se nový prezident, socialista François Hollande, rozhodl prosadit 75% daň pro Francouze s ročním výdělkem přesahujícím výši 1 milion eur, zažádal Arnault, nejbohatší Francouz, o belgické občanství. Georges Dallemagne, prezident Belgické naturalizační komise, potvrdil přijetí žádosti s tím, že bude vyřízena nejpozději v únoru 2013. Dallemagne dodal, že nespatřuje žádný zřetelný důvod, proč by se Arnault nemohl stát Belgičanem.
Na setkání s Ortegou, které má proběhnout ještě letos v Madridu či Barceloně, tak Bernard Arnault přijede ještě jako Francouz. Poté bude mít dvojí občanství, které mu umožní rozhodnout se, ve kterém státě bude raději platit daně fyzické osoby. Protože Belgie milionářskou daň nemá, asi letos zaplatí Francii naposledy.
Amancio Ortega, jehož úplné obsáhlé rozezlení přinese již tento týden i tištěný magazín FC, potvrdil, že právě nedávný osobní rozhovor s Arnaultem, paradoxně konkurentem v oblasti módy, byl základním spouštěčem jeho úvah vedoucích ke schůzce. “Když si prokazatelně ekonomicky neúspěšní lidé (politici) neváží zjevně úspěšných lidí a parazitují na jejich úspěchu z titulu moci, je to ohyzdné,” zlobí se Ortega, který sám vyrostl v chudých poměrech a k nemajetným má úctu. “Znám hodnotu peněz více než kterýkoli politik. Učil jsem se s nimi zacházet už jako malý. Můj otec pracoval na dráze, matka byla uklízečka. Naše rodina byla tak chudá, že jsem ani nemohl jít na střední školu a na severu Španělska, kde fungoval pouze textilní průmysl, jsem od jedenácti let pracoval jako poslíček s košilemi. Kdyby tam žádný průmysl nebyl, žádní podnikatelé, neměl bych co jíst. Právě podnikatelé mě zachránili. Učil jsem se od nich a každé své euro jsem si poctivě vydřel. Rozhodně ale nevidím důvod, proč bych nyní svým úspěchem měl platit za cizí neschopnost. Jestliže obyčejný člověk, který nesplácí hypotéku, nekompromisně přijde o veškerý majetek, ačkoli nikomu jinému neublížil, proč se stejně nenakládá s politiky, kteří ubližují nám všem? Možná bychom se divili, kolik majetku, nabytého při výkonu státní funkce, bychom dali dohromady,” hromuje Ortega, jehož hlavním finančním aktivem je módní řetězec Zara, ale vlastní také značky Massimo Dutti, Pull and Bear, Bershka, Oysho a další. “Politici již dostatečně prokázali, jací jsou hospodáři. Nyní spoléhají na to, že lidé kromě peněz ztratili také soudnost a rozum. Každý si umí spočítat, že milionářskou daní stát možná získá pár milionů eur navíc, ale za jakou cenu? Že fatálně ohrozí fungující firmy? Že zlikviduje jakýkoli budoucí růst? Že možná nevybere nic navíc nebo dokonce vybere méně, protože plodící stromy se jednoduše přesadí do míst, kde budou mít příznivější podmínky pro život? Politici jsou už tak zoufalí, že nevědí, že ovci je možné stříhat, ne ji rovnou podříznout.”
Louis Vuitton Moët Hennessy je nejhodnotnější evropská obchodní...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům