Vědci versus ochránci přírody: Tak je krajta v ohrožení, nebo není?

Kdo by nechtěl krásnou kabelku z krajty? Nebo kozačky! Máme se nad majitelem produktu z takové kůže nevraživě ošklíbat, nebo mu máme naopak poděkovat, že nás zbavil nebezpečného plaza? Zvláštní souboj argumentů na toto téma probíhá mezi ochránci přírody a vědci. Ochránci tvrdí, že vlivem módního průmyslu je had s krásnou vzorovanou kůží, krajta, v ohrožení vyhubení. Vědci se řehtají na celé kolo, že je tomu právě naopak. Krajta je prý přemnožená a třeba na Floridě bere dokonce lidské životy. Protože nemá ve volné přírodě konkurenci, dorůstá do obludných rozměrů a je pak nebezpečná pro děti. V létě krajta zabila dvouletou holčičku. Uškrtila ji a nelítostně snědla. Tak dělá luxusní segment dobře, nebo ne?

Pravda bude, jako vždy, na půli cesty. Záleží totiž na místě, KDE se daná krajta nachází. Výrobci kabelek, pásků, peněženek, bot a řemínků od hodinek netají, že hadí kůži, tudíž hlavně krajtí, hojně využívají. 96 procent míří do Evropy. Italové, Němci a Francouzi vládnou seznamu největších dovozců, přičemž nejvíce kůží pochází z Indonésie, Malajsie a Vietnamu, kde mají nejkrásnější barvu a vzory. Podle nevládní organizace CITES, která hrání ohrožené druhy zvěře, je situace zvláště v těchto destinacích alarmující. Podle záznamu CITES se každoročně vyexpeduje přes půl milionu hadích kůží v celkové hodnotě přesahující 1 miliardu dolarů. (Mimochodem, z toho vyplývá zajímavý údaj: kůže z jednoho hada vychází v nákupní ceně na 2000 Kč – porovnejte, prosím, s konečnou cenou spotřeby.)

“Kůži samozřejmě nelze odebrat bez zabití zvířete. Problém je, že nejméně jednou tolik vynáší nelegální obchod. Mnoho plazů je přitom ubito ještě dříve, než se stačí reprodukovat. Ilegální prodejci také loví hady v divočině a chovají je v zajetí, čímž jim brání ve volném rozmnožování a vyvažování eko-systému,” varuje Alexander Kasterina z nevládního International Trade Centre, který se snaží přesvědčit vlády států, aby uzákonily alespoň právně závaznou minimální velikost odchycené hadí kůže, aby se zabránilo zabíjení mláďat, která jsou pochopitelně nejsnazší kořistí.

Proti tomu stojí vědci. Tvrdí, že jde o zbytečný patos. Hadi se prý množí rychle a navíc pro dospělého plaza je jediným nebezpečným nepřítelem právě člověk,...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům