Závist. Jev nezávislý na čase ani prostoru. Záviděli si dokonce lidé v socialistickém rovnostářství, kdy všichni měli stejně a platy podle tabulek. Přesto měl někdo nový účes, někdo měl dříve auto nebo byt, někdo stál v popředí fronty na banány. I to si lidé záviděli. Z toho vyplývá ponaučení: Vždy se dá něco závidět. A je to dobře.
Co je závist?
Když papež Řehoř v roce 600 formuloval sedm smrtelných hříchů, závist měla v seznamu čestné jméno – spolu s pýchou, hněvem, nenávistí, leností, smilstvem a obžerstvím. “To vše bere člověku rozum a sílu,” argumentoval.
Svatý Augustin ji označil za pud, který člověka přibližuje impulzivnímu zvířeti.
Ve středověku byla závist považována za psychickou nemoc, jakousi vnitřní formu pomalé sebevraždy.
Hitler na závisti postavil fašismus, Lenin bolševismus.
“Nikdy neovládnete zemi, kde není závist. Kde stále je, tam stačí zvolat: Ti, co se dnes mají dobře, se zítra budou mít špatně.” Winston Churchill
Neexistuje zaručenější způsob, jak docílit sebezničení konkurence. Lékaři prokázali, že vyvolaná závist blokuje buňky kreativního myšlení. Člověk není schopen sám sebe rozvíjet a nevyužívá schopnosti, jimiž za běžného stavu disponuje. Kdo závidí déle, je ochromený, soustředěný na okolní svět a ne na sebe. Jako kdyby fotbalový útočník záviděl svému protivníkovi, s jakou lehkostí mrská góly, a proto by si sedl se založenýma rukama na trávník a pomlouval ho. “Závist je nejhloupější forma prohry. Je to totiž prohra bez boje,” říká nejbohatší muž světa Carlos Slim Helú.
Speciální magnetickou rezonancí v roce 2009 bylo zjištěno, že závist působí na stejnou část mozku jako fyzická bolest. Striatum, hluboká oblast šedé hmoty v hemisférách koncového mozku, ale uvolní hormon dodávající pocit zadostiučinění. Psychiatr Cyril Höschl: “Závistivý člověk má obzvláště vyvinutý smysl pro utrpení. Vyhledává špatné zprávy, tedy zprostředkované negativní zkušenosti, a nachází uspokojení v tom, že se to nestalo jemu. To v patologické fázi přechází v sadistické sklony – slast, pokud je jinému ublíženo. Ve výsledku neposkytuje-li televize dost negativních reálných zpráv, je nutno těmto lidem přidávat tragické umělé příběhy. Podle televizní nabídky nejlépe poznáte, jak na tom národ je a co potřebuje.”
Bohatí, kteří závist vítají
Donald Trump nám přes Twitter odvětil svérázně: “Závist je pro mě vyznamenání. Dokud mi lidé závidí, vím, že jsem úspěšný. Až mi závidět přestanou, budu mrtvý a pokrytecky po mě nazvou ulici nebo letiště.” Trump, který se roku 1990 nejvíce přiblížil osobnímu bankrotu, dokonce tvrdí: “Nepřejícnost lidí mě tehdy postavila na nohy. Nemohl jsem dopustit, abych to před losery zabalil. Od té doby závist jiných je důvod, proč se snažím. Bože, nepřestávejte mi závidět!” dodává se smajlíkem.
Larry Ellison, nejlépe placený šéf veřejně obchodovatelné firmy (více zde), který se ale poloviny majetku vzdal v rámci výzvy The Giving Pledge, tvrdí, že závist je důkazem nevědomosti: “Kdyby ti lidé měli soudnost, dojde jim, že přemýšlejí nad vším, jen ne nad tím, co udělat pro vlastní život, aby nemuseli závidět a měli se dobře.” A dodává: “Ani v případě, že jinému závidíme jeho zdraví, protože sami od přírody nemáme štěstí, to nemá smysl. Závist a sžíravá sebelítost ještě nikomu nepřinesly nic dobrého. Přináší jen vnitřní žal a závistivec je sám sobě nepřítelem.”
Bohatí, kteří se závisti podivují
Nejrozpačitější a nejutrápenější ze závisti jsou třetí a čtvrtý nejbohatší muž světa. Ten čtvrtý, Warren Buffett, má – citujeme – “82 let, starý dům, starý vůz a ženu, která nepatří k nejmladším. Jím stejné hamburgery, piju totožnou colu. Pochopil jsem, že mi lidé závidí peníze. Tak jsem se rozhodl je do posledního centu odkázat na charitu. Nyní mi lidé závidí moje schopnosti. S tím už si nevím rady. Ptal jsem svého lékaře, co mám dělat, aby mi lidé přestali závidět. A on: Dostaňte rakovinu.”
Amancio Ortega, nejbohatší Evropan a světové číslo 3, se vážné nemoci nesměje. Ví o ní dost. Narodil se posunovači na dráze a uklízečce. Od svých třinácti let musel...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům