Setkání s Richardem Bransonem na jeho britskopanenském soukromém ostrově (velká reportáž vyšla v novém FC) nám poskytlo užitečný kontakt na nejmladšího afrického miliardáře. 31letý Ashish Thakkar, rodák z Ugandy s britským pasem, totiž letí s Bransonovou společností Virgin Galactic do kosmu, stejně jako například ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč. Rozhovor proběhl na lince Praha – Dubaj.
Thakkar, majitel konglomerátu Mara Group (cestování, finanční služby, informační a komunikační technologie, obnovitelné energie, výroba) s ročním čistým ziskem 100 milionů dolarů, má jednoduchý vzorec pro zbohatnutí: A + B = C, kde:
A jste Vy. Vyberte si obor, který Vás baví nebo ve kterém vynikáte (často to bývá jedno a totéž) a zdokonalujte se, vzdělávejte, co to jde. Důvod: Žádný člověk na světě nemůže sledovat všechno. Proto se lidé vzájemně potřebují a za radu platí.
B je zákazník. Může jím být teoreticky celý svět vyjma konkurence. Ovšem pokud budete patřit k těm nejlepším, tak Vás konkurence bude potřebovat především.
C je Vaše cena. Máte-li co nabídnout, klient to rád zaplatí. A začne se vracet.
Zdá se to jednoduché až primitivní, že? Nic nového. I my jsme se ptali dál.
Pane Thakkare, kdy vám tento vzorec přinesl první peníze?
“Ve 13 letech. Otec mi koupil počítač. Celou noc jsem ležel v manuálu a nastudoval jsem ho. Druhý den přišel otcův známý na návštěvu. Ptal se, co dělám. Sdělil jsem mu v kostce vše, co počítač umí. Zaujalo ho to a řekl zlatou větu: “O počítačích něco málo vím, ale nikdy jsem neměl čas se tomu více věnovat jako ty. Zjistil jsem, že ho potřebuji. Kolik stojí?” Prodal jsem mu ho za nákupní cenu + 100 dolarů navíc pro mě. S tím, že ho zaškolím. Mohl ho mít levněji v obchodě, ale tolik by se mu nevěnovali.”
Co na to otec, že jste si prodal dárek od něj?
“Byl užaslý. Já mu samozřejmě jeho díl peněz vrátil a požádal ho, aby mi zakoupil více počítačů. Prodal jsem je spolužákům ve škole. Z každého šla stovka pro mě.”
Takže překupník?
“Poskytl jsem jim službu, kterou jim nemohl dát nikdo jiný. Pracoval jsem na sobě.”
Co jste udělal s penězi?
“Jste-li úspěšný, začnete přemýšlet ve velkém. Když stále více rozumím počítačům, kde by moje znalosti ocenilo více lidí? A tak jsem si vydělal na letenku do Dubaje. Dubaj tehdy, před sedmnácti lety, teprve rostla. Letiště, hotely, infrastruktura. Každý potřeboval počítač, linky, hardware, software. Velké korporace samozřejmě měly masové objednávky od velkých západních firem, k nim jsem se nemohl dostat. Ale všichni ostatní, malí podnikatelé, také potřebovali vědět, co mají západní turisté rádi, na co se zaměřit, aby přežili. Potřebovali internet. Na ty jsem se zaměřil. Dnes je v tomtéž stavu většina území Afriky a států BRIC – Brazílie, Ruska, Indie a Číny.”
Kolik vám tehdy bylo?
“Patnáct let. Na založení firmy v Dubaji potřebujete místního garanta. Sehnal jsem ho – za jeden počítač. Při podpisu zakládací listiny na úřadě mi pošeptal: “Ten úředník tam má chybu, napsal, že Vám je 15 let.” Ale to byla pravda. Musel tedy přiletět můj otec, aby za mě všechno podepsal. Začít bohatnout v raném věku je nevýhoda…”
Bohatl jste jen přes IT a počítače?
“Díky počítačům jsem vydělal první peníze. S kapitálem potom máte větší možnosti. Můžete pokračovat, nebo růst i do šířky. Já si zvolil to druhé. Ptal jsem se lidí, co by chtěli, ale nemají na to čas nebo peníze. Tak jsem ve výsledku postavil i dva hotely.”
Copak hoteliérství rozumíte?
“S kapitálem už tolik znalostí nepotřebujete. Najmete si odborníky. Pokud neuděláte zásadní personální chybu, jste odsouzeni k růstu.”
Je na světě manažer, kterého byste si přál?
“Marissa Mayer z Yahoo. Potkal jsem ji na Světovém ekonomickém fóru. Zaslouží si každý dolar, který dostává.” (5stránkový rozhovor s MM vyšel také v novém FC)
Mayer je nejlépe placená manažerka. S dovolením, jaký plat máte Vy?
“Takový, abych se uživil. Nechci brát z firemních výnosů víc. Co vydělám, reinvestuji do rozvoje firmy. Peníze jsou jen jedny. Buď z nich roste firma, nebo vaše břicho.”
Vy si nechcete dopřát luxusní auto, jachtu, letadlo?
“Nic z toho osobně nepotřebuji. Pokaždé, když vidím na silnici kluka v supersportu, říkám si pro sebe: “Další, co nikdy nezbohatne.” Nebo, druhá možnost, vydělává na nerostném bohatství – uhlí, ropě. To je perpetuum mobile. Než narazíte na hlínu.”
Co je špatného na...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům