Malý velikonoční kvíz: Domníváte se, že spíše zbohatnete…
…v chudé, nebo bohaté zemi?
…v zemi, kde lidé mají, nebo nemají peníze?
…v zemi, kde máte spoustu úspěšných vzorů, nebo žádného předchůdce?
Jsem zvědav, jak se vaše předpoklady shodují s následujícím příběhem.
Binod Chaudhary se v březnu stal prvním dolarovým miliardářem v Nepálu, v jedné z nejchudších zemí světa, kde hrubý domácí produkt na osobu a rok činí kolem 1200 USD (v České republice asi 20krát tolik). Možná se zasmějete, ale 56letý Chaudhary zbohatl a nadále rychle bohatne na něčem tak bizarním, jako jsou instantní nudle.
“První, čemu za to vděčím, byl můj odchod z vysoké školy. Zní to paradoxně. Možná bych byl moudřejší teoretik, ale podnikání není o teorii,” nakousává téma, ke kterému se ještě vrátí. “Vysoká škola rodí skvělé zaměstnance. Bohužel v zemi, kde žiji, jsou sociální poměry tak špatné, že bych na pozici zaměstnance nikdy nemohl očekávat vysoké platy. A i kdybych vysoký plat měl, vyřešil bych tím jen svou situaci. A to mi připadá málo. Pokud kolem sebe vidíte tolik lidských tragédií, chcete pomoci nejlépe všem. A to dokážete jedině pomocí podnikání, které umožní zaměstnat co nejvíce lidí na výrobě produktu, který požaduje celý svět.”
Mnozí lidé považují Nepál za duchovně zajímavou, ale teritoriálně nezajímavou zemi. “Někde” v jižní Asii a střední části Himálaje. Jenže následující čísla vás již přesvědčí o opaku. 1. Nepál má 30 milionů obyvatel, tedy dvakrát více než Česko a Slovensko dohromady. 2. Má obchodně strategické sousedy, dva nejlidnatější státy světa. Čína na severu má 1,3 miliardy obyvatel, Indie na jihu, východě a západě 1,1 miliardy. V součtu téměř 2,5 miliardy obyvatel, přes 40 procent populace celé planety! To je trh!
“Můj dědeček sem přišel z nouze v 19. století z indického Rajasthánu. Byl obchodník s koberci, jako tehdy každý. Otevřel si v Nepálu obchůdek, jako každý. Co dal mému otci, bylo obchodní myšlení a přemýšlení. První, co otec udělal, bylo vlastně totéž, co já: Zamyslel se, proč to jeho otci obchodně nejde. A rozhodl se dělat věci jinak.”
Binodův otec přestal obchodovat s tím, s čím obchodovali všichni kolem. Otevřel si první obchodní dům v Nepálu se smíšeným zbožím. “Snažil se rozšiřovat sortiment, objížděl dodavatele, vyjednával ceny a ještě vyřizoval reklamace. Bylo to nervově vyčerpávající – zejména v Indii se smlouvá i hodiny, nikdo neustoupí. Když mi bylo 18 let, postihl ho infarkt a aby podnik nepadl, jako nejstarší ze tří sourozenců jsem se musel vzdát univerzitu. Netušil jsem, že to pro mě naopak bude největší požehnání.”
Binod si rychle spočítal jedna a jedna. Nechce-li skonat jako jeho otec, musí všechny komplikované body vynechat. Rozhodl se zavést vlastní výrobu. To mělo 3 výhody:
1. Vyhnul se dohadování o cenách
2. Získal kontrolu nad kvalitou produkce
3. Byl schopen nabízet produkt za nejnižší možnou cenu
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům