První dáma Facebooku vysvětluje, co chybí ženám k prosazení: Sebevědomí a Partner

Časopis FC a portál FirstClass.cz se snaží rozhánět předsudky o bohatých. Překvapivě mnoho mýtů koluje i ohledně úspěšných žen. Dokazují to ohlasy na rozsáhlý rozhovor s Marissou Mayer, nejlépe placenou manažerkou světa, která pozvedla firmu Yahoo za 9 měsíců, což se nepodařilo 5 ředitelům – mužským předchůdcům, a ještě uprostřed této doby porodila. Proč tedy není více žen na vyšších pozicích? Je problém ve společnosti, nebo v nich samotných? Sheryl Sandberg, od roku 2008 provozní ředitelka Facebooku a první žena v jeho úzkém vedení, nabízí pohled rozhodně k zamyšlení. A nejen pro ženy.

“Poprvé mi to začalo docházet před několika lety na tříhodinovém mítinku v New Yorku. Vstala jsem s dotazem, kde je dámské WC. U stolu to zašumělo. Nikdo nevěděl. 

“Copak vy jste se do této budovy nedávno přistěhovali?” ptám se.

“Naopak. Jsme tu již dlouho.”

“A to jsem první žena, která s vámi sedí u jednacího stolu?” 

“Možná ano, už nevíme. Nebo jste první, které se chtělo na záchod.”

Celosvětová bilance: Ze 190 hlav států je 9 žen. V představenstvech firem v korporátním sektoru je 19 % žen. Organizace v neziskovém sektoru, který má být doménou žen, řídí jen 20 % žen. “Tak kde tedy ženy jsou?” ptá se 43letá Sandberg, která má 7letého syna a 5letou dceru. “Ještě dnes, kdykoli odjíždím na pracovní cestu z domu v San Francisku a loučím se s dcerou, chytá se mě a pláče: “Mami, neodlétej.” Je to těžké a asi každá žena se cítí provinile, když chce pracovat. Muž si tyto výčitky neklade a ženy si to komplikují samy, protože jim často chybí dvě podstatné složky: sebevědomí a partner s velkým P.”

Muži přičítají osobní úspěch sobě, ženy svému okolí

“Nedávno do Facebooku přišel muž doprovázený dvěma ženami-poradkyněmi. Ty ženy si nesedly k jednacímu stolu, ale do ústraní. A ještě se opatrně ptaly, zda to není něčí místo. Jejich šéf si sedl na první volnou židli,” naznačuje rozdíl v mentalitě Sheryl Sandberg. “Při mých pohovorech s uchazeči o zaměstnání se muži v otázkách vzdělání a osobních kvalit nadhodnocují a ženy se podceňují. Více než polovina mužů vyjednává o platu, žena bojuje jen každá desátá. Když pochválím muže za odvedenou práci, tváří se jako úplný suverén. Žena začne přiznávat, že jí někdo pomohl nebo měla štěstí. Jsem z toho u vytržení. Nikdo nebude povýšen s pocitem, že si úspěch nezaslouží, že práci nerozumí. Ženy by měly víc věřit ve své schopnosti, být hrdé na svůj úspěch a nebát se sednout k jednacímu stolu.”

Dobré nápady jsou spojovány s muži, špatné nápady se ženami

Na Harvard Business School se proslavili “případem Heidi Roizen”. Tak se jmenuje 54letá manažerka ze Silicon Valley, která vypracovala projekt nové firmy s popisem uchazečů, o něž stojí. Profesor Kolumbijské univerzity vytvořil duplikát, popřeházel odstavce a křestní jméno Heidi změnil na Howard. Ze ženy udělal muže. A obě studie, Heidinu i “Howardovu”, předal studentům k posouzení. Studenti se shodli, že by raději dělali pro Howarda, který je “cool chlap, se kterým by šli na ryby”, zatímco Heidi myslí spíše na sebe a je vypočítavá. “Úspěch = muž. Neúspěch = žena. Tak to funguje v podvědomí. Kariérně...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům