95letý miliardář prozrazuje, jak se dá od nuly krok po kroku systematicky zbohatnout

Portál FirstClass.cz a časopis FC se snaží vysvětlovat rozdíly v přemýšlení chudých a bohatých lidí. Prokázali jsme, že miliardářem se může stát kdokoli, bez ohledu na původ, majetek či vzdělání, pokud změní své naučené stereotypy, které většinou nevedou k cíli. Čemu nás učili rodiče nebo učitelé, totiž již dávno neplatí. Nejvíce je to vidět na nakládání s penězi. Lidé se mylně domnívají, že jediným způsobem, jak si zachovat peníze, je šetřit je. Nemohou pochopit, jak někdo mohl “našetřit” miliardy. To přece nejde. Musel je ukrást!

“Chudí šetří, bohatí reinvestují.” Donald Trump

“Chudí sčítají, bohatí násobí.” Ingvar Kamprad

Domníváte se, že zakódovanou hlavu nelze změnit? Že jste holt stará škola? Vyvedu Vás z omylu. Kirk Kerkorian není mladý cucák, ale už muž ve zralém věku. 15. června oslaví 96 let a jak sám říká, nemá čas zemřít. Natolik je zaneprázdněn zkoušením, kde všude investování funguje. “Chudí se domnívají, že rozmnožit peníze se dá jen šetřením. Pokud něco ušetří, odloží to stranou. Bohatí přebytečné peníze neodkládají, ale investují. Jejich peníze tedy pracují. Jistě, že tím mohou o část peněz přijít, ale chudí u nečinných peněz přicházejí o hodnotu každopádně. Obrazný příklad: Chce-li chudý mít více jablek, šetří tak, aby si koupil více jablek. Bohatý raději investuje do semen a má ovocný sad, odkud chudému svá jablka prodá. Proto lidé, kteří šetří, chudnou, zatímco investoři bohatnou.” Kerkorian je názornou ukázkou, jak lze přijít k závratnému jmění bez peněz na začátku.

“Ke zbohatnutí mi stačily dvě vlastnosti: zvídavost a střídmost.” Kirk Kerkorian

Od války PŘIROZENĚ k boxu

Narodil se za první světové války arménským přistěhovalcům v Kalifornii. Dobu, v jaké se ocitl, si nevybral, ale přizpůsobil se jí. Protože se všude hovořilo o chrabrých amerických vojácích, chtěl být takový. Sledoval fotografie z fronty a rozhodl se také bojovat – alespoň jako boxer. V roce 1939, jako 22letý, vyhrál pacifické mistrovství amatérů ve welterové váze. “Co mě zaujalo, do toho jsem se “zažral”. Tato posedlost mě provází celý život.”

Od boxu PŘIROZENĚ k letadlu

Jeho kamarádem byl Ted. Měl hobby, létání. Živil se pilotními kurzy. Kerkoriana zlobil, zda je opravdu odvážný. Vzal ho na volné sedadlo a přeletěl s ním kalifornské pobřeží. Kirk z peněz vydělaných boxem složil pilotní licenci. A létal s turisty. Zájemcům o vyhlídkové lety ukazoval nejen pobřeží, ale odvážně i širý oceán dál k Evropě – za adrenalin si naúčtoval 1000 dolarů. Realizoval 33 těchto letů. Za 5000 dolarů si zakoupil starší a malou Cessnu.

Od letadla PŘIROZENĚ k hazardu

Jedním z klientů, kteří s ním adrenalinově létali, protože nevěděli, co s penězi, byl stálý návštěvník Las Vegas. Jednou Kerkoriana požádal, aby s ním zaletěl do města hazardu. A Kirk měl novou vášeň. Divil se, kolik přátel, ochotných utrácet v hernách, tento muž má.

Od hazardu PŘIROZENĚ k aerolince

Protože byl pilot, zajímal se, jak se hráči do Vegas dopravují. Domníval se, že by všechny mohl převážet. Zjistil, že jde o přátele z Los Angeles. Objevil tedy malinkou a skomírající aerolinku Trans International Airlines, která létala právě na trase Los Angeles – Las Vegas. Koupil ji za 60 000 dolarů. Své známé gamblery namotivoval slevou na...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům