Myslíte si, že slušností a pokorou se nedá zbohatnout?
Nebo je to naopak: Zákazník ocení přidanou hodnotu, a tím spíše se vrátí?
Ať zastáváte kteroukoli ze strategií, tento příběh ukazuje, jak ani puntičkářství a otálení s rozmachem firmy úspěchu nezabrání. Lidé holt nadstandardní službu chtějí a ocení.
“Přidaná služba je více než ubraná cena.” Bernard Arnault
Toto je Wu Yajun, Číňanka, jejíž jméno jste možná neznali. V roce 2009 byla nejbohatší ženou světa, než si její manžel, Cai Kui, našel mladší a u rozvodu vysoudil 40 % firmy Longfor Properties Co., kterou jeho manželka založila a bez jeho přičinění zhodnotila.
A paní Wu? Raději se posaďte, ať vás její odpověď neporazí. “Prvních 20 procent mé firmy vyrostlo ještě za svobodna, takže je správné, že se o zbytek rozdělím. Manžel peníze může potřebovat,” házela bankovkami tam, kde by jiné ženy metaly zlé pohledy.
Jenže 49letá Wu je taková pořád. “Buď laskavý po celý život – to je moje životní motto. Stalo se i heslem mého managementu a pomohlo k úspěchu společnosti. Nestrpím ve firmě aroganci a vyžaduji pokoru. Nikdo neudělá žádnou práci tak, aby ji nebylo možno udělat lépe. Ale pokud na sobě pracujeme a stále hledáme nedostatky, posouváme se.”
Rozvodem klesl její investiční majetek ze 7,2 miliardy na 4,3 miliardy dolarů. S menším kapitálem jí utekla i stovka nejbohatších osob světa, kterou aktuálně uzavírá Kanaďan Galen Weston s 10,5 miliardami dolarů. Jí to nevadí. Vrátila se do svého mikrosvěta. Ostatně, říkají jí Mikromanažerka. Tak se, poněkud hanlivě, označují lidé přikládající přílišnou váhu nepodstatným detailům, až jim unikají zásadní nedostatky. Wu Yajun si ale na mikromanažerství vytvořila renomé. Také jste puntičkáři? I na tom se dá vydělat.
Jak začala cesta k miliardám
Absolventce Polytechnické univerzity bylo 22 let, když se vrhla na novinařinu. V rodné provincii Čchung-čching psala pro časopis lákající k návštěvě památek. Získala vazby na samosprávu a v roce 1994, to jí bylo 30 let, si založila realitní společnost Chongqing Zhongjianke Real Estate, později přejmenovanou na Chongqing Longfor Properties Co. Ltd. “Učarovaly mi nádherné volné pozemky a já si vysnila, že tam postavím byty. Ale to byla iluze. Neměla jsem technické zkušenosti s výstavbou, prací se scenériemi ani celkovým financováním a managementem.” Pozemky ještě z úspor zafinancovala, ale první developerský projekt – Longfor Nanyuan – se zadrhl. Se svěšenýma ušima zašla na školení k největší developerské společnosti v zemi, Vanke. Její šéf Wang Shi dosud vrtí hlavou: “Vůbec jsem v ní necítil konkurenci. Byla jiná, amatérská. Posedlá detaily a perfekcionismem. Nestala se největším, ale rozhodně nejlepším developerem v Číně.”
Úspěch první: Perfekcionistický developer
Wu Yajun porušila všechny developerské principy. Neměla architekta. Architektem byli sami...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům