Švédský zakladatel nábytkářské společnosti IKEA, který v minulém vydání FC rozebral vlastní strategii zbohatnutí, je novým nejbohatším Evropanem. Ingvaru Kampradovi bylo 30. března 87 let. Jeho investiční majetek v této chvíli činí 53,5 miliardy dolarů. V úterý posílil o 576,7 milionu dolarů, což je 1,1 %, ve srovnání s 22. dubnem 2012 si Kamprad polepšil o 24,8 %, vyjádřeno v dolarech o 10,6 miliardy.
Kamprad je ukázkou miliardáře, který se vypracoval z nuly. Žil na rybářské farmě na odříznutém skandinávském venkově. Obchodní strategii pochopil již v 7 letech, kdy prodával po okolí zápalky. “Není podstatné, v čem podnikáte. Obchodní princip platí na každé zboží, každou měnu a jakoukoli částku,” říká. Sám je ale úzkostlivě spořivý a totéž předpokládá u zaměstnanců i zákazníků. Nábytek koncipoval tak, aby se co nejvíce ušetřilo na ceně. Již od 50. let jej tak prodává nesmontovaný.
Ačkoli je Kamprad odmalička dyslektik a název IKEA musel sestavit z počátečních písmen svého jména, příjmení, farmy Elmtaryd a vesničky Agunnaryd, jinak by si ho prý nepamatoval, v praxi je velmi chytrý až vychytralý. Společnost IKEA totiž není podle rejstříku vlastněná Kampradem, ale spravovaná nizozemskou nadací Stichting INGKA. Kamprad tak šetří na daních. Přitom je předsedou této nadace.
Sám je značně rozčilen, kdykoli se ve vztahu k němu objeví závist.
“Sleduji lidi kolem sebe a oni nechtějí riskovat. Kdykoli před ně postavím problém, odvracejí hlavu, jako že v místnosti nejsou. Nejdou čelem vstříc výzvám. Bojí se blamáže. Tak jakým právem závidí odvážným?
Lidé chtějí být bohatí, ale nechtějí pro to nic udělat. Pohybují se mezi přáteli, kteří jsou na tom stejně nebo hůř než oni a doma se pak plácají po ramenou, že jsou na tom ještě dobře. Nestojí o společnost bohatých, raději se jim vyhýbají a pomlouvají je, než aby se jim chtěli...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům