Na co nestačil stát, to vyřešil Abramovič

Nevíme, co s tím. Na, starej se.

Nemáme na nic peníze. Na, zaplať to.

Je úsměvné, jak státy nakládají s miliardáři, kterým jinak nemohou přijít na jméno. Patrný kontrast je v Rusku. Ačkoli Roman Abramovič nepatří u vládních špiček mezi oblíbené, Petrohradu se jeho investiční majetek 12 miliard dolarů nyní hodí.

Znáte Nové Holandsko? Je to tento specifický ostrov v Petrohradě. Vznikl za Petra Velikého prokopáním kanálu mezi řekami Něvou a Mojkou. Car tu vybudoval první vojenskou základnu s přístavem uprostřed. Později na 7,8hektarovém pozemku trojúhelníkového tvaru byla zbrojnice, vojenská skladiště a naposledy věznice.

Před devíti lety stát přiznal, že nemá nápad ani peníze a téměř tři století veřejnosti zapovězený areál hodil na krk Petrohradu. RussianLand, pověřený developer, na projektu zkrachoval, a tak se město obrátilo – na “nenáviděného” Abramoviče. Ten pozvedl už zadlužený fotbalový klub Chelsea v Anglii, a tak za ostrov blahosklonně zaplatil Petrohradu v přepočtu 7,6 miliardy korun. O návrhy na revitalizací požádal zahraniční ateliéry MVDR, David Chipperfield Architects, Studio 44 nebo Work AC, nakonec problém vyřešil sám: Vojenskou památku z 18. století přestaví na vlastní muzeum umění a nákupní centrum s hotelem. S tím, že komerce vydělá na kulturu.

46letý ropný a ocelářský magnát rád kupuje figurativní malbu, zejména od Luciena Freuda (nejdražší dílo za 27 milionů dolarů) a Francise Bacona (za jeho Triptych zaplatil 68...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům