Vybudování co nejhodnotnější firmy předchází krok, který většině zaměstnanců zní jako špatný vtip. Zřeknout se platu. Peníze, které firma vydělá, jsou totiž jen jedny. Buď je projíte, nebo investujete. Chcete-li rychle růst, nejíte, ale investujete. Třeba i léta. O peníze nepřicházíte, zůstávají ve firmě, jen se rozmnožují rychleji než v žaludku. Posledním, kdo k tomuto kroku přistoupil, je Mark Zuckerberg.
Má Facebook, největší sociální síť na světě. Investiční jmění 13,5 miliardy dolarů. Ve srovnání s 2. květnem 2012 povyrostl o 9,8 procenta, v nominálu o 1,2 miliardy dolarů za průběžný rok. Za 12 dní mu bude 29 let. Kdekdo by na jeho místě využil opci na 60 milionů akcií Facebooku, zatáhl roletu a odletěl kamsi do Karibiku. Ale Zuckerberg se nedrží při zdi. Chtěl velkou firmu. A nyní chce zjevně větší, než je.
A tak si pro rok 2013 snížil plat na 1 dolar ročně (19 korun a 70 haléřů) a vzdal se jakýchkoli bonusů. “Nejsem žádná výjimka, v technologiích je to běžný postup. A méně než 1 dolar mít nemohu, něco si vydělat musím, jinak bych ze zákona sám sebe otročil,” říká Mark, u něhož je vidět, jak se rok za rokem stává podnikatelem.
Steve Jobs si určil jednodolarový plat v roce 1998 po svém návratu do pozice CEO Applu. Navíc od roku 2003 odmítal veškeré výhody plynoucí z vlastnického podílu. Vše pro firmu – to praktikovali i spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergej Brin. V roce 2005 snížili plat na 1 dolar ročně sobě i tehdejšímu CEO Eriku Schmidtovi. Kuriózní je, že Page a Brin si tento plat ponechali, zatímco Schmidt, nyní výkonný ředitel, si již vydupal mnohamilionový plat. “Sociální případy” Page a Brin jsou na tom ale nesrovnatelně lépe. S penězi zhodnocujícími se ve firmě jsou momentálně na investičním majetku okolo 24 miliard dolarů s tím, že meziročně poskočili o 12,9 procenta, vyjádřeno v dolarech každý “vydělal” za uplynulý rok 2,8 miliardy dolarů. Přepočteno na měsíce a české koruny to...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům