Díky zkušenostem z MLM nafoukl rodinný byznys. Dnes je ve 32 letech miliardářem

Dnes je to rok, co na filipínskou burzu, PSE, vstoupil 31letý nejmladší podnikatel, který si kdy odvážil zapsat svou firmu do veřejného obchodování. Výstřední muž s vizáží Elvise Presleye se jmenuje Joseph Calata a jako první filipínský miliardář je živým důkazem, že lze zbohatnout se starosvětskými rodiči a zkušenostmi z MLM.

Když vyjedete z Manily, zejména v oblastech Bulacan a Nueva Ecija, kromě silnic nevidíte nic než rýžová pole, vepříny a drůbeží farmy. Je tedy logické, že právě v tomto oboru Calata podniká. Ale protože je chytrý, nevlastní ani rýžová pole, ani vepřín, ani drůbeží farmu. Vlastní firmu, bez jejíchž produktů se právě majitelé polí a farem neobejdou. Tedy na hnojiva a krmivo. Calata Corporation měla za loňský rok čistý zisk 4 miliardy filipínských pesos, asi 2 miliardy Kč. Nic moc, ale začíná.

Firma vždycky nepatřila Josephovi, nejmenovala se Calata a nenabízela toho tolik. Dříve patřila jeho matce, jmenovala se J. Melvin’s a prodávala jen drůbeží krmivo. Nebyla to firma, ale jeden krámek. Joseph a Melvin (odtud název) byli nejstarší bratři z celkových čtyř dětí, které matka potřebovala uživit a krámek měla pro to. “Maminka byla ze staré školy. Dala mě do katolické chlapecké školy v Bulacanu, prý abych byl hlavně poslušný. A pak prý budu v životě potřebovat ještě jednu věc. A tak jsem musel studovat matematiku na De La Salle University, abych prý uměl spočítat, kolik vrátit zákazníkům. Měl jsem nalinkovaný život,” vzpomíná Joseph.

Kromě matematické teorie ovšem poznal i praxi. Nejlepším žákům totiž matikář doporučil, aby “v rámci cvičení” nabízeli lidem vitaminy a potravinové doplňky a zdokonalili se tak v podnikání. Podle toho prý dostanou známky. Nebyl to až tak ušlechtilý muž, byl totiž ve struktuře MLM firmy. A studenty si zapsal do své sítě. Pro Josepha to však byla velká škola. “Naučil jsem se manažovat spolužáky i vést semináře tak, abych jim maximálně pomohl v úspěšném prodeji. Za prvních měsíců jsem dostal 400 000 pesos na provizích,” chlubí se Joseph. V přepočtu na koruny: 200 000. Příjemné na studenta. “Především jsem však pochopil, že k podnikání ani nemusíte nic vymýšlet ani vyrábět. Jen převezmete informaci o výhodách zboží, případně vlastní zkušenost, a referujete lidem. Na nich je rozhodnutí, zda koupí.”

Pak přišla srážka s matčinou realitou. “Zatímco v MLM jsem neustále přemýšlel, jak rozvíjet síť a vydělávat stále víc, matka ve svém krámku fungovala opačně. Přijel dodavatel s krmivem, nechala ho složit na hromadu, z druhé strany vážila krmivo zákazníkům, přebírala peníze a strkala je do hrnce nebo šuplete. Protože pro ni zásadnější byli dodavatelé, se kterými souběžně vyřizovala objednávky na další dny, zákazníky vyřizoval její pomocník. Jemu prošlo rukama veškeré krmivo i veškerá tržba. Neexistovaly účty, pokladna, inventura. Jestliže matka odběhla, neměla šanci zjistit, zda ji pomocník neošidil a na tržbách mělo být ten den 20 000 nebo 30 000 pesos. Po zavíračce vyplatila pomocníka a zbytek odnesla do banky. Na horší časy, říkala,” popisuje Joseph. “Pak mě postavila místo sebe. Neuměl jsem si představit, že bych takto prožil celý život jako ona, šest dní v týdnu, a pak to zase předal jako horký brambor svému dítěti. “Řekl jsem: Mami, takhle obchod nevyroste, musíme ho profesionalizovat.” Ona, že je to moje, ať si dělám, co chci.”

A tak začal.

Joseph zakoupil počítač s účetním programem. “I pro mě to byla...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům