Na Facebook mi přišel dotaz od Lukáše R.: “Nemáte nějakou radu, jak se odpoutat od peněz? Za podnikáním a prací mám jenom vidinu peněz a nejradši bych je chtěl hned. Moje myšlení mi říká: Musíš vymyslet něco bombastického a do roka budeš miliardářem a nebudeš muset hnout prstem. Toto myšlení mě hrozně drží zpátky.”
Předně, závislost na penězích vyplývá z času a místa, ve kterém žijeme. David de Rothschild, který je více filantrop než dědic bankéřů, to popisuje výstižně: “Dnešní svět je směnárna, kde se všechno dá vyčíslit. Za štěstí označujeme stabilní příjem. Za neštěstí neschopnost hradit složenky. Teprve za více peněz poskytujeme větší nasazení, za dražší dar čekáme víc lásky. Přirozenost mizí, jsme zboží na koupi.”
Není náhoda, že 1 % všech lidí na Zemi ovládá 96 % majetku. Kde chybuje těch ostatních 99 %? Mimo jiné se neumí od peněz oprostit. “Touha zbohatnout může být důvodem, proč podnikat, ale nesmí být způsobem, jak podnikat,” zdůrazňuje Jeff Bezos. Proč koncentrace na peníze škodí, vystihl Jaromír Jágr: “Hokejem se dá zbohatnout až poté, co se naučíte perfektně bruslit a střílet góly. Ne naopak.”
Snít o prémiích, když ještě neumím ani držet hokejku, je nesmysl. Co v podnikání znamená “perfektně bruslit a střílet góly”? Uvedu čerstvý zážitek mého kamaráda.
Honza je na Madagaskaru. Uklouzl v pralese a o dřevinu si propíchl ruku. V zemi, kde neznají náš rentgen a anestezii, poznal, co je symbolem úspěšného podnikání. “Pralesem se právě vraceli dělníci ze stavby dřevěného mostu. Přiběhli a dva dny mě neopustili. Aniž bychom se dohovořili, starali se o mě, nosili mi vodu, vyjednali lékaře i doručení léků a odvezli mě do hotelu. Nic za to nežádali ani na mé naléhání nevzali. Nemohl jsem to pochopit, pak mi vysvětlili: Kdybychom chtěli peníze, tak vás obejdeme a pokračujeme v cestě za prací.” Pomiňme, prosím, tu velkorysost. Všimněme si však jednoho:...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům