Příspěvky a půjčky chudým nejsou humanita, ale týrání, říká nejbohatší Ind

Ptáte se, co naše země, ještě za první republiky chlouba Evropy, provedla špatně, že nás nyní v ekonomických ukazatelích válcují i komunistická Čína a Vietnam?

Jak zlepšili finanční situaci jednotlivců a tedy i celé země v Indii, zajímavě popsal nejbohatší Ind Mukeš Ambaní. Jeho vlast, v hospodářském růstu kopírující Čínu, přistoupila k reformám tak nějak jinak. “U nás se nebohatne jako na západě jen shora, od politiků, ale i zespoda, od těch nejchudších,” říká 28. nejbohatší muž světa s investičním majetkem 22,2 miliardy dolarů. Co touto provokací myslí?

“Nikdy nedojde ke zlepšení situace v těch státech, kde lidé nechápou základní finanční principy. Mnohde čekají s nastavenou dlaní na pomoc shůry. Ale to není koncepční řešení. Sociální pomoc je projídání příspěvků. Zároveň se u těchto lidí nepodporuje podnikání ani se nejchudší nevedou k samostatnosti. Ve výsledku to vypadá tak, že pracující dělají na nepracující. Nepracující se nemohou vymanit z oprátky, protože příspěvky jsou tak nízké, že stačí jen na záplatování a problém se neřeší, jen odkládá. Někdo to nazývá humanita, já to naopak nazývám týrání. Jestli chcete nejchudším opravdu pomoci, dejte jim vzdělání o třech principech. Až když se stanou nezávislými, přestanou čekat na almužnu a vybudují koncepční cestu z krize, díky níž se navíc seberealizují.” A pak dodal největší šok: “Hnacím motorem indického hospodářství jsou žebráci.” Ale popořádku, nyní první z oněch principů.

1. Peníze lze pouze vydělat

Indům se léta masově vysvětluje, že chudý nezbohatne, pokud nezačne pracovat, nebo si pracovní místo nevytvoří vlastním podnikáním. Není žádná jiná koncepční legální cesta. “Chudí čekají, až se něco stane, ale to mohou čekat navždy. I kdyby se jim poštěstilo vyhrát v národní loterii, jejich situaci to nevyřeší. Možná to zajistí jednu generaci, ale dříve nebo později, nezmění-li myšlení, opět o peníze přijdou,” říká Ambaní, podle něhož se v podobném duchu apeluje také na bohaté dědice. “Pokud se peněz budou lehkovážně zbavovat, ztratí je.” Z toho vyplynul bod 2.

2. Vydělané peníze je nutné šetřit

Také v Indii mají nejchudší sklon získané peníze co nejdříve utratit. Pokud možno ihned. Mají za to, že když už “tak dlouho trpěli”, zaslouží si vynahrazení. Ambaní tomu říká finanční jo-jo: “Tím nejhorším pro tyto osoby jsou spotřebitelské úvěry. Získaný úvěr tito lidé v duchu své filozofie ihned utratí a jejich sekera se zasekává hlouběji.” V Indii...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům