Jak začít myslet jako bohatí, a to bez transplantace mozku

Dva spolužáci seděli v jedné lavici. Měli stejnou potravu jak v třídních osnovách, tak ve školní jídelně. Ve škole i za školou prožívali i dělali totéž. Přesto se po letech nemohli poznat. Jeden bohatší, druhý chudší. Jeden zaměstnavatel, druhý zaměstnanec. Jeden smířený s málem, druhý nesmířený s maximem. Proč? Kde se jejich cesty rozdělily?

Tam, kde se rozhoduje o našich osudech. V naší hlavě. Už tento víkend můžete využít k tomu, abyste porozuměli svému myšlení, které je režisérem života i peněženky.

“Lidé jsou vesměs manipulovatelní. Přesvědčte je o svém názoru a od té chvíle mají stejný názor jako Vy,” říká Donald Trump. Děti to učí už pohádky. Jedno malé zvíře přesvědčili, že je ošklivé káčátko. Přitom bylo mládě od labutě. Tarzan byl zas člověk odchovaný opicemi. Měl tedy lidský mozek, ale používal jej výhradně na opičí návyky.

Myšlení člověka si lze představit jako chameleona. Má přirozenou schopnost a ambici se přizpůsobit svému okolí. A podle toho se chováme. Dva příklady z druhé světové války: Jeden Rakušan, nadějný malíř (níže jeho malba se signaturou z roku 1913), využil síly slova a vlivu okolí k tomu, že se inteligentní lidé jeden po druhém měnili v primitivní stroje na zabíjení. Ten malíř ovšem podcenil lícovou stranu vlivu okolí. Židé – nezlomní, jestliže byli pohromadě – se naučili přežít v táborech bez pravidel. Tam, kde to je nemožné, oni nalezli víru. Takovou sílu má okolí a mysl, i když tělo už nemůže.

Víkend je ideální příležitostí odpovědět si na 2 otázky:

Otázka číslo 1) Jaký vliv má na mne moje okolí?

Ve volném čase se dobrovolně stýkáme s lidmi, kteří jsou nám blízcí. Pomlouváme-li je, pomlouváme i sebe, protože máme-li si s nimi o čem povídat, znamená to předpoklad společného tématu, společného naladění a společného myšlení. Už Rockefeller říkal: Chcete zbohatnout? Mluvte s bohatými. Chcete zchudnout? Mluvte s chudými.

“Chcete-li se naučit létat, ptejte se orlů, ne slepic.” John D. Rockefeller

Ale pozor, bohaté myšlení se neměří penězi. I nejbohatší lidé začínali od nuly. Více než výpis z bankovního účtu (který je jen momentálním skóre) Vám napoví to, co není vidět, ale je slyšet. Poslouchejte, co lidé kolem Vás říkají. Hned budete vědět, na čem jste.

A jak se chudá mysl prozradí?

Bohatá mysl pokládá otázky, chudá zná odpovědi předem: Bohatý se neustále ptá: “Jak bych to mohl dokázat? Jak získat víc? Co pro to mám udělat?” Chudý se nemusí ptát, předem ví, že: “To nedokážu. Nejde získat víc. Nemá smysl pro to cokoli dělat.”

Bohatá mysl vidí v problému příležitost a přitahuje ji, chudá riziko a odtahuje ji: Nastolte u grilování problém. Poznáte, že lidé jsou jen dvou kategorií. Dvou pólů. Jako magnet. Někoho ambiciózní plán přitahuje, jiného odpuzuje. Někoho se nemusíte ptát a jde s Vámi do každé zábavy, jiného nepřesvědčíte. Souvisí to s životní filozofií: Bohatý pojímá život jako zábavu, kterou je...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům