Gates složil poklonu Buffettovi: 3 věci, kterými mě ovlivnil

O velikosti člověka rozhoduje nejenom majetek, ale především jeho pokora, schopnost přiznat své chyby a přednosti druhých. Toho všeho je schopen nejbohatší muž světa.

Bill Gates se zaregistroval na LinkedIn, profesionální sociální síti, kde uživatelé diskutují o svých pracovních zájmech. Spoluzakladatel Microsoftu s investičním majetkem 71,4 miliardy dolarů práci neshání, v profilu se definuje jen jako “nenasytný čtenář, zanícený cestovatel, aktivní bloger”. Přes víkend získal 110 000 followers. A to se teprve rozjíždí. Na Twitteru, kde je 57letý Gates aktivní od roku 2010, ho sleduje 11,7 milionu uživatelů.

Na Twitteru obvykle postuje příspěvky spojené s jeho nadací a filantropií. Na LinkedIn začal překvapivě. Popisem 3 věcí, které se naučil od svého přítele Warrena Buffetta.

Je to nezvyklý příspěvek. Mnozí mocní lidé jsou přesvědčeni o vlastní bezchybnosti a dokonalosti. Nejbohatší muž světa si patent na rozum nenárokuje a skládá hold světové trojce. Ukazuje to, jakou úctu technický založený softwarový magnát chová k 82letému investorskému nestorovi, který jej nyní provádí světem obchodování. Co nás zaujalo?

1. Jak Buffett uvažuje

Gates je sice nejbohatší, ale rozhodně si nenárokuje patent na rozum. Buffetta poprvé osobně poznal roku 1991, na soukromé večeři, kterou domluvila a připravila Gatesova matka – Buffettovi bližší věkem. “Přemýšlel jsem: Proč bych se měl setkávat s někým, kdo jen prodává a nakupuje akcie?” licitoval Gates, zvyklý na to, že za ním zůstávají hmatatelné hodnoty. “Myslel jsem, že ho zajímá jen trh, výkonnost, cenové výkyvy, a pak dělá rozhodnutí. Ale když jsme spolu začali rozmlouvat, neptal se mě na jakoukoli z těchto věcí. Ptal se na základy mého byznysu: “Proč IBM neumí dělat to, co Microsoft? Proč je Microsoft tak ziskový?” Tak jsem pochopil, že o byznysu uvažuje do hloubky.”

To je podle Gatese důvod, proč se lidem nedaří Buffetta napodobit. “Učí se od něj jen to, jak přemýšlet o investování. Tam ale oni končí.” Gates podotýká, že Buffett se každou firmou zabývá komplexněji. Její činnost pojímá jako “vodní příkop”, někde širší, někde užší, kde se dá přebrodit. Díky plastickému pohledu je Buffett schopen využít každou akcii a odhadnout její chování v...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům