Dva zákony vydělávání aneb Proč záleží na práci, která vás baví

Jste na vážkách, zda odejít ze zaměstnání? Cítíte frustraci, pocit nenaplnění, zbytečné práce, kterou nikdo neocení? Máte méně peněz, než si zasloužíte? Už to, že si pokládáte tyto otázky, je na pováženou.

První zákon vydělávání, který dobře znají předplatitelé časopisu FC, totiž říká: Dělej to, co Tě baví.

Když děláte, co Vás baví, děláte to rádi.

Když to děláte rádi, děláte to častěji.

Když to děláte častěji, děláte to lépe.

Když to děláte lépe, jste úspěšnější.

Když jste úspěšnější, baví Vás to ještě víc.

A zpět na první řádku…

Proč zní první zákon miliardářů právě takto? Proč se těžko bohatne podnikáním/zaměstnáním, které Vás nebaví? Protože ztrácíte hlavní složky úspěchu: neutuchající zaujetí a spalující vášeň.

“Je to něco, co mě nenechá večer usnout a ráno spát. Co mi dodává tolik energie, že ani spát nepotřebuji. Kvůli čemu mi nevadí pracovat dvacet hodin. Naopak, stále je to málo a potřebovala bych osmidenní týden s třiceti hodinami denně.” Christy Walton, nejbohatší žena světa

Miliardáři nejsou nadlidé. V mnoha parametrech jsou horší než Vy. Přesto za pár let stihnou to, co jiní nedokážou za celý život. Dělají totiž to, co je baví. O to raději se učí novým věcem, v odvětví, které je naplňuje, jsou přirozeně zvědaví, rádi na sobě pracují a prahnou po výsledku. A hlavně – bez ohledu na úskalí u práce, která je baví, vytrvají. Tolik je trápí, že zpočátku nenese. Nejsou zaměřeni jen na zisk. A poznávají druhý zákon bohatnutí: Nejlepší kvalitou je kvantita.

Jak poslední větě rozumět? Nikdo z miliardářů nebyl ihned expert, ale snažil se. Mnohdy zprvu ani nevěděl, čemu přesně se bude věnovat. Vždy se to ukáže. I on se najednou našel.

Charles Darwin napsal 119 vědeckých prací. Většina lidí zná pouze jeho evoluční teorii. On ale na tisíci stránkách mnohem náročněji rozebíral i původy plemenných druhů.

Pablo Picasso namaloval dvacet tisíc obrazů. Slavných je zlomek.

Thomas Alva Edison měl 1093 zaregistrovaných patentů. Znám je díky žárovce, i tu přitom horkotěžko vyvíjel léta.

Hans Christian Andersen původně psal dramata. Pak se ale zahloubal do pohádek, napsal jich 165, část zapadla.

William Shakespeare složil 37 divadelních her. Kolik se Vám vrylo do paměti natolik, že je vyjmenujete? A to tvořil dvacet let… Ani Othella nebo Romea a Julii nevymyslel hned “na první dobrou”. Naopak, to nejlepší v něm uzrálo až po čase.

“Podnikatelský úspěch je jako tenisový mač. Nevyhrává se hned v prvním gamu. Ani nevíte, jak...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům