Milionářem dříve než rodiče? Už na škole?

Jakou šanci mají děti, že budou milionáři dříve než jejich rodiče? Vsadíte se doma, kdo s koho? A co vlastně školákům a studentům nejvíce brání v úspěchu? Myslíte snad, že studium? Pak pozorně čtěte, co v rozhovoru pro FC říká Rektor roku 2013 Jan Mojžíš, který je rektorem NEWTON College, dvakrát po sobě oceněné jako nejlepší soukromá vysoká škola v ČR. “V současné době velká část studentů pracuje nebo podniká i při denním studiu. Podporujeme je v tom. Je to velmi dobrý způsob, jak skloubit příjemné s užitečným. Řada našich studentů absolvuje a zároveň má již fungující, rozjeté firmy.”

Milionářem do 30 let? Proč ne?

Marku Zuckerbergovi není ani 30 let a ze 7,088 miliardy lidí na světě je 74. nejbohatším.

Do žebříčku 30 nejbohatších lidí světa pod 30 let se vešel i Nick D’Aloisio, který je v 17 letech nejmladším zaměstnancem americké internetové společnosti Yahoo. Z denního studia střední školy přešel na večerní. Rozhovor s ním jsme vydali v FC (omlouváme se všem zájemcům, bohužel zbývají už jen poslední výtisky).

Zuckerbergův Facebook i mobilní aplikace Summly, kterou se prosadil D’Aloisio, byly start-upy, tedy nově vznikající projekty často ještě ve fázi tvorby podnikatelského záměru, jež se vylepšovaly až časem. To je podle Zuckerberga zásadní podmínka: “V dnešní době rozhodují myšlenka a čas. Ihned, jak máte unikátní myšlenku, šup s ní na trh. Potřebuje dopilovat? Časem. Scházejí peníze? Přijdou, protože syrová myšlenka zaujme investory. Pokud myšlenka nikoho nezaujme, je to smůla, nicméně alespoň víte ihned, na čem jste, a nezdržujete se zbytečným projektem.”

Pro ekonomiku mohou být školou povinní opravdu záchranou. Vlastním příkladem ukazují, jak se dá zdánlivě bizarním nápadem zbohatnout. Sami přitom příliš neriskují, jen zřídka mají finanční závazky a naopak jen zřídka nemají nápady.

Přesto podle posledního průzkumu Harvard Business School nevyjdou 3 ze 4 start-upů. Zuckerberg se nediví: “Většinu start-upů staví mladí lidé na začátku cesty, kteří teprve sbírají ostruhy. Chybami se učí. Start-upy obvykle nestojí žádné velké peníze....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům