V časopise FC jsme zvyklí ukazovat různé osudy. Tento je ale unikátní.
Muž dvou občanství byl vždy odměřený jak k americké, tak k irské pokladně. Ale jinak je Chuck Feeney naopak štědrý. V roce 1984, kdy byl označen za jednoho z nejbohatších obyvatel Ameriky, měl prokázaný majetek 7,5 miliardy dolarů. Nyní má na kontě podle svých slov 2 miliony dolarů. V přepočtu 40 milionů Kč. Proč o něm tedy píše FirstClass.cz? Protože nezkrachoval. Rozdílovou částku rozdal. Na dobročinnost věnoval za téměř třicet let přesně 99,7 procenta veškerého jmění, které nabyl prostřednictvím sítě svých tax free a duty free obchodů.
Je mu 82 let a říká: “Než umřu, podepíšu šek na poslední dolar ze svého účtu.”
Feeney, který postupem doby ovládl bezcelní zóny světových letišť, se narodil katolickým irským přistěhovalcům v New Jersey roku 1931. Tedy do Velké hospodářské krize třicátých let. Roku 1929 ohromně propadly akcie na americké burze a následoval globální kolaps, větší než jakého jsme byli svědky roku 2008.
Rusové hlásali, že je konec kapitalismu, a Hitler zneužil neštěstí lidí k manipulaci, nabídce svérázné seberealizace a rozpoutání druhé světové války. “Odmalička jsem se učil hospodařit a vážit si každé mince. Vařili jsme si z bylin, které jsme natrhali za městem, žili jsme opravdu na hranici možností,” vzpomíná Feeney, který dodnes nosí hodinky Casio za 15 dolarů, nemá auto a jezdí autobusem.
Všech svých pět dětí vedl ke studiím, na která si ale musely našetřit samy. Aby poznaly hodnotu peněz, brigádničily jako pokojské, číšníci a pokladní. “Protože zvládly jak toto období, tak i následující, kdy se odpovědně chovaly k rodinným financím, také jsem jim něco málo odkázal.” “Něco málo” znamená 140 milionů dolarů z jeho firmy Duty Free Shoppers. To je asi půl miliardy korun na osobu.
Jak se k Feeney dostal k duty free nápadu? Během Korejské války sloužil jako rádiooperátor u amerického letectva a pašoval likér americkým námořníkům ve Středomoří. Obhlédl si legislativní rámec a hned po studiích (obdržel stipendium na Cornellově univerzitě) začal být aktivní nejprve v Hongkongu, pak v Evropě. V roce 1996 jeho firmu koupil dnešní největší konglomerát luxusních značek, Louis...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům