Život nás donutil, říkají miliardáři o změně, které se většina chudých bojí

Více než 80 % lidí neudělá změnu, o které uvažuje. Uvědomuje si, že ji potřebuje, ale krok neudělá. Obává se, že by mohl být k horšímu. Co nám brání poslechnout intuici, která říká “změň práci, vztah, prostředí”? Proč se pokaždé bojíme seskoku na padáku, když pak zažíváme euforii? Proč se vlastně pořád JEN BOJÍME?

Jack Dorsey, který založil Twitter, tvrdí, že za strach ze změny nemůžeme. Už pralidé neuměli opustit své jeskyně, báli se dotknout ohně a ochočit si psa. Nebýt několika hazardérů, kteří se bát přestali, jeskyně neopustíme dodnes. “Díky nim jsme přestali být pralidmi. Škoda, dodávám,” říká Dorsey. Přišli jsme totiž o jednu typickou vlastnost pralidí. Jakkoli se smějeme jejich dobové zaostalosti, v jednom byli daleko před námi: byli to podnikatelé. Denně se vydávali do nebezpečí, holýma rukama proti obří zvěři. Riskovali, protože museli. Byli primitivní. Ale ne nadarmo Ivo Toman nazval jednu ze svých nejlepších knížek Zprimitivněte k úspěchu.

“Potřebuji nebezpečí. Když mě nic neohrožuje, sám si ho vyrábím. Chci cítit nedůvěru, podcenění, výsměch. Jen to mě drží v chodu a mimo zónu pohodlí, která pohřbívá lidi zaživa. V zóně pohodlí nežijí lidé, ale stroje.” Michael Dell

Nedělejme si iluze, i dnešní miliardáři se báli změny. Ale donutily je kopance osudu.

John Paul DeJoria měl na střední škole úspory 700 dolarů. S rozšiřujícími se kouty ve vlasech se zajímal o bylinné preparáty, ale nespustil by výrobu vlastní vlasové péče, kdyby mu učitel nevmetl: “Nikdy v ničem neuspěješ, jsi loser.” Opustil školu a vlasový byznys, vzniklý z pomsty, mu dnes generuje 900 milionů dolarů ročně.

Bill Gates také prošel očistcem vlastní sebedůvěry. Na konci prvního ročníku na Harvardu, v červnu 1974, rozeslal po firmách tento dopis se žádostí o letní brigádu: 18 let, svobodný, schopný pracovat kdekoli, ideálně jako systémový programátor:

Své znalosti ocenil ekvivalentem ročního platu 15 000 dolarů. Společně s Paulem Allenem, pozdějším spolutvůrcem Microsoftu, to zkusili v Honeywellu. “Jednali se mnou jako s onucí. Mým návrhům se vysmívali, pak je vydávali za své. Umanul jsem si, že zaprvé nikdy nebudu něčím poskokem a zadruhé co nejdříve porazím Honeywell.” Jeho motivace byla tak silná, že nato opustil i prestižní školu. Dnes je nejbohatším mužem světa. Jako zaměstnanec Honeywellu by jím byl asi těžko.

“Vždy jsem se snažila udělat něco, na co jsem nebyla připravena. Tím jsem mohla růst. Kdykoli si nejste jisti, že tohle můžete zvládnout, jděte do toho, překonejte to. Dozvíte se pravdu o sobě, zač skutečně stojíte.” Marissa Mayer

Mayer, nejlépe placená manažerka světa, začala v Yahoo praktikovat zvyšování platů ne podle praxe a vzdělání, ale podle překonaných překážek a vyřešených problémů. Každý má svůj žebřík a musí se odhodlat. Zaměstnanci je kritizovaná.

“Když narazíte na překážku, považujte ji za test. Buď ji překonáte a zvítězíte sami nad sebou, nebo ne a navždy budete poraženi. Je to jen a jen na Vás. Radím Vám nevhazujte ručník do ringu. Naopak...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům