Ritz-Carlton míří do “země budoucnosti”. V čem se od Izraelců máme co učit?

Hotelový řetězec Ritz-Carlton dokončuje svůj první hotel v nové destinaci. Nazval ji “destinací budoucnosti”. Jestliže hodláte rozvinout podnikání novým směrem, možná jste zastřihali ušima. Tedy, kam že vstoupil? Do Izraele. Nový hotel bude ještě letos slavnostně otevřen v přímořské oblasti Herzliya na severu Tel Avivu.

Mnohé směrování řetězce do Izraele překvapilo. Některá média hovoří o nevraživé a nebezpečné zemi. Jak je to ale doopravdy? Zešíleli v Ritz-Carltonu, nebo naopak si z kulturně bohaté země o rozloze polovičního Švýcarska můžeme vzít inspiraci?

Předně, izraelská vláda má prioritu – hospodářskou soběstačnost. Neprodává své podniky ani půdu. Pozemky jen pronajímá. Ví, že pokud investor něco koupí, chce vydělat. Zpětně by tedy půdu odprodal za vyšší cenu, pokud vůbec. Vláda se tedy státního majetku nezbavuje vůbec.

Příjmy z daní investuje především do dvou oblastí: vzdělání a výzkum. Díky první patří tato země k nejvzdělanějším s nejvyšším počtem vysokoškoláků v populaci. Díky druhé řada gigantů z oblasti nových technologií zakládá v Izraeli výzkumná a vývojová centra. V nich se Izraelci dále vzdělávají v oboru a načež rozjíždějí svá vlastní podnikání. Hlavním exportním artiklem Izraele je tak high-tech vybavení.

Třetí oblastí, do které izraelská vláda mohutně investuje, je zemědělství. Snaží se zvýhodňovat národní produkci, zúrodňuje i pouště. Díky tomu je stát soběstačný. Ritz-Carlton měl největší obavu ze sladké vody. Zbytečně, i proto vybudoval velký bazén. Nedostatek vodních zdrojů v Izraelci se totiž řeší odsolováním, recyklací vody. Obecně platí, že Izraelci raději vymyslí vlastní, ale trvalé řešení, než by si produkty trvale kupovali ze zahraničí. Kvůli tomu jsou také na západě nepopulární.

Díky důrazu na vzdělání, který nutí už děti neustále se zdokonalovat, jsou Izraelci snaživí a jejich vrozená podnikavost vede v hospodářských číslech k dlouhodobě nízké nezaměstnanosti a inflaci. Izraelská vláda omezuje sociální příspěvky a má 22. nejkonkurenceschopnější ekonomiku na světě. Pro srovnání: Česko bylo 38.

Pravidelné generování vzdělaných lidí má jednu nevýhodu: chybí kvalifikované síly v zemědělství. Z toho plynou vysoké mzdy nabízené na polích....

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům