Podnikat není med. Je jako prorážení chodby, kterou ještě žádný horník nekutal. Nevíte, kdy narazíte na zlatou žílu. Je to o trpělivosti a z cizího pohledu bláhové víře. Proto úspěchu dosahuje málokdo. Ten ovšem objeví žílu a saje. A pak 1 % všech lidí kontroluje 97 % všeho majetku. Jejich myšlení popisuje Clifford Sloan:
“Když obchody nejdou, jak by měly, objeví se pokušení sednout si nečinně a říkat: “Má tohle cenu? Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, abych postavil firmu, a nic se neděje. K čemu se dál snažit?” Ale úspěch přichází k těm, co zatnuli zuby se slovy: “Někudy musí vést cesta a na mou věru já ji najdu.”
Možná Vám připadá, že svět stojí proti Vám. Že se Štěstěna obrátila. Můžete se po celém pracovním týdnu cítit na dně. Co by ale měli říkat tito “smolaři”?
Melanie Martinez přišla o 4 domy po hurikánech Betsy (1965), Juan (1985), George (1998) a Katrina (2005). Přesto nadále žije v Louisianě. “Narodila jsem se. Mám tu domov, i když vlastně stále mění podobu.” Loni, i na základě její smůly, ji televizní pořad Hideous Houses vybral do proměny. Produkce zaplatila 20 000 dolarů za nový kabátek domu. Měsíc nato ji Isaac, hurikán první kategorie, obral o výhru.
Média ji označují za největší smolařku v USA, ale to není fér. Je tu přece ještě Erik Norrie. Cestovatele z Floridy zasáhl blesk, napadl chřestýš a 29. července na Bahamách ho v moři překvapil žralok. Ukousl mu část levého lýtka. “Nemám si na co stěžovat, mám přece velké štěstí,” směje se při vzpomínce na tchána, který ho vytáhl na břeh, kde se shodou okolností opaloval lékař ze San Diega. Z Erikovy harpuny pohotově odmotal gumový popruh a zaškrtil ránu, aby nevykrvácel.
Anglická média označují největším smolařem 54letého údržbáře. John Lyne, přezdívaný “Kalamity John”, má vyrovnanou bilanci dnů odpracovaných a v neschopnosti. Zvláštní “nadání” má na dvojitá zranění. Začalo to v dětství, kdy spadlo z koňského sedla přímo pod dodávku. V dospívání si zlom ruku po pádu ze stromu. Na zpáteční cestě z nemocnice autobus havaroval a John si tutéž ruku zlomil na jiném místě. Datum nezapomene, byl pátek třináctého.
Angličankou, která stejně tak věřila, že smůlu přemůže, byla Violet Jessop. Jediná žena, která přežila potopení tří lodí, mimochodem i Titaniku. Roku 1911 nastoupila jako 23letá stevardka na palubu RMS Olympic. V své době největší zaoceánské loď se u ostrova Wight...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům