Muž pevných zásad Richard Branson, který pro naše čtenáře sestavil postřehy do příštího vydání FC, se mimochodem svěřil, že sestavil zajímavý manuál. Týká se varovných znamení, podle kterých by zaměstnanec mohl vypozorovat, že se ocitl pod vlivem špatného nadřízeného, nebezpečného pro jeho růst i budoucí uplatnění.
Možná je to hloupost. Branson nikdy nebyl zaměstnaný a vychází pouze ze zpětné vazby svých zaměstnanců, díky níž za 45 let podnikání provedl personální změny. Mohou to být smyšlenky, ale také ne. Pokud jste zaměstnanci, odpovíte si sami.
Obvykle tyto materiály vyhrazujeme pouze našim předplatitelům v rámci časopisu, ale vzhledem k tomu, že tyto názory mohou být užitečné i dalším, kteří časopis FC neznají nebo pravidelně nečtou, uvolňujeme je i na internet. Šestý nejbohatší Brit, který kontroluje 350 divizí impéria Virgin, uvádí dokument slovy: “Velkou zásluhu na tom, kým se v životě stáváte, mají ti, kdo Vás obklopují. Někdy přijde chvíle se rozhodnout, při kom budete stát a od koho odejdete, abyste neztratili sami sebe.”
1. signál: Nadřízený si na Vás dělá čas pouze tehdy, kdy mu to vyhovuje
Podle Bransona pracovní vztahy musí fungovat na vzájemné interakci. Podřízený by měl mít přístup k vyšší složce už proto, že on bývá najat na kreativu a nápady a nadřízený na rozhodnutí, co z těchto zlepšováků je pro firmu přínosné a co už ne. “Být zaměstnán u někoho, kdo nestojí o Vaše názory ve prospěch firmy a přehlíží Váš přínos a chuť zhodnotit značku, není loajálnost, ale hloupost,” píše Branson.
2. signál: Nadřízený Vám závidí
Zdá se to na hlavu, ale děje se to. Nadřízenému může vadit růst podřízeného, který by ho mohl přerůst. “V některých firmách zaměstnanci nejsou na jedné lodi, bojují proti sobě.” Nadřízený pak zadává bezvýznamné úkoly, a když v nich podřízený dosáhne pronikavého úspěchu, boss jej bagatelizuje, nebo si jej přivlastní. “Firmu to přirozeně pokládá, ale o to těm sobcům nejde. Je to záležitost ega.” V překladu: Pod takovým nadřízeným nemáte šanci na kariérní postup. A firma na perspektivu.
3. signál: Nadřízený si na Vás vybíjí svou negativitu
Nejbohatší Čech Petr Kellner říká: “Když je toho na mě moc, zavřu se v kanceláři a počítám do deseti. Když to nepřejde, začínám znovu od nuly.” Nadřízený by nikdy neměl ukázat svou slabinu, že neudiriguje lidi, které řídí, natož sám sebe. Kdo si z Vás dělá hromosvod, neumí věci řešit konstruktivně, tím spíše jde-li o jeho vnitřní problém. “Pokud v přiměřené době nenásleduje omluva, hrozí, že tato osoba svůj projev kdykoli zopakuje,...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům