Isaac Newton seděl pod stromem. Na hlavu mu spadlo zralé jablko a on se od té chvíle zabýval zemskou přitažlivostí. Ťuk, a bylo to: “Proč by jablko mělo padat kolmo k zemi? Ne šikmo nebo vzhůru, ale vždy ke středu Země? Ve hmotě musí být přitažlivá síla,” píše génius přelomu 17. a 18. století na této stránce pamětí.
Takové mikropodněty stojí za velkými podnikatelskými záměry pořád. Když bylo Davidu Karpovi 20 let, vsadil na nápad, který 6 let poté vynesl jemu a investorům 1,181 miliardy dolarů, což je 22,73 miliardy Kč. Dnes kdekdo prohlásí: “Jéé, to by mě napadlo taky…” A ještě dodá: “Dnes už je všechno vymyšleno.” Ne, není.
Objeví se další “Karpové”, kteří pasivně nečekají, až je něco trkne, ale jdou štěstí naproti. Karp nedotáhl ani střední školu, a přesto přišel se zlatým seletem Tumblr.
Také chcete velkou ideu? Přetáčíte závity i na druhou stranu – a pořád nic? Karp, který poskytl velký rozhovor v minulém FC, nám svěřil 5 cest, jak hledá inspiraci. Protože chceme, aby prospěly nejen předplatitelům, zveřejňujeme je na internetu.
1. Diskutuj
Nejvíce nápadů přichází v interakci, rozhovorech s jinými – tvrdí Karp.
“Velcí lidé diskutují o nápadech, průměrní lidé o událostech a malí lidé o lidech.” Eleonor Roosevelt
Jaký máš problém? Co Tě trápí? Do čeho se Ti nechce? Čemu rozumíš? Co Tě nejvíce naštvalo? Karp radí: Klaďte takové otázky a někdo trefí Vaše silné místo, takže zvoláte: “Neblázni, na to jsem zrovna expert.” Karp: “Na myšlenku Tumblr jsem přišel při své brigádě v Tokiu na poradě jedné americké firmy, pro niž jsem programoval. Manažer křičel: “Nevymýšlejte nic sami! Zeptejte se lidí, co chtějí! A to jim dejte.” Diskusí s ním mi docvakla internetová platforma, zcela prázdná, kterou si lidé naplní obsahem sami.” Ostatně ani Facebook není nic jiného.
2. Provokuj kreativitu
“Nápad nemá ruce a mozek nemá dveře. Neslyšíte ho zaklepat. Musíte mu jít naproti a otevřít mu, aby mohl vejít.” Steve Jobs
Není nutné luštit matematické rébusy. Stačí vyjít tam, kam většina lidí nechodí. Do muzea, na koncert – říká Karp. Určitě se ošklíbáte, ale… “Kultura učí myslet v jiné dimenzi, rozproudit zvědavost a...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům