Dostal jsem bezkontaktní kartu. V supermarketu nefungovala buď ona, nebo terminál. Neměl jsem v hotovosti ani floka. Co teď? Pokladní se usmála: “Pane, smiřte se s tím, že to nejde. Vidím Vás tu často. Zaplatím stovku ze svého a až půjdete kolem, vrátíte mi ji, ano?” Vykolejila mě. Poděkoval jsem jí za krásné ráno. “Ne, já mám krásné ráno, protože jsem Vám pomohla.” A já si uvědomil, že šťastní lidé stále hledají způsoby, jak jiným pomoci. Zatímco ti nespokojení se pořád ptají: “Co dnes udělá někdo pro mě?”
Hlavně použila jedno pozoruhodné slovo: smíření.
Vzpomněl jsem si, jak Andrew Carnegie (1835 – 1919), druhý nejbohatší muž 20. století s majetkem 300 miliard dolarů, uvedl soubor 4 smíření, která jsou nezbytná k úspěchu.
Smiřte se s nedokonalostí
Přestaňme od lidí a vnějších okolností očekávat dokonalost a začneme oceňovat jejich přednosti. Nedokonalost je užitečná, protože z ní plynou chyby, z chyb ponaučení a z ponaučení zkušenosti vedoucí ke zlepšení. Carnegie nabádal: “Tolerujte nedokonalost jiných. I dobří lidé mohou dělat špatná rozhodnutí. Neznamená to, že jsou špatní, ale že jsou lidé.” Smiřme se i se svou nedokonalostí. S tím, že děláme chyby a hledáme cestu. Objevujme. Až ji nalezneme, bude to skvělý pocit. Ne samozřejmost pana Neomylného.
Smiřte se s přítomností
Tak jako si vážíte sebe, vemte i dnešek. “Každý den nemusí být dobrý, ale v každém dni je něco dobrého,” podotýkal Carnegie. Nepropásněte žádný den, ani ten dnešní, i když se zdá, že k ideálu má daleko. Neodkládejte svůj cíl na jindy. Naopak, zkuste to NAVZDORY dnešku. Ostatně se říká, že postel je večer nejměkčí po namáhavé cestě.
Smiřte se svou intuicí
Žádný člověk nemůže být šťastný, jestliže ignoruje své potřeby. Proč se necítíte “paf” uvnitř...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům