Být bohatý není žádná dolce vita. To ostatně naznačuje i náš časopis FC, který seznamuje se všemi riziky úspěchu. Musíte se mít stále na pozoru – nebezpečí číhá i tam, kde byste ho nečekali. Například…
Myslíte si, že když si legálně zakoupíte obraz v galerii, je Váš? To si myslel také Alan Howard, 29. nejbohatší Brit, který před třemi lety zakoupil v Londýně Monetův obraz za 27 milionů liber, tedy asi 815 milionů Kč. Nyní ovšem raději vytáhl dalších 6,2 milionu liber (185 milionů Kč), jen aby umlčel další zájemce o jeho majetek. Jak je to možné?
50letý investor a majitel hedgeového fondu Brevan Howard Asset Management zakoupil obraz Japonská lávka přes leknínový rybník v domněle spolehlivé galerii Hazlitt, Gooden & Fox. Protože zaslechl, že malba snad měla kdysi patřit vdově po filipínském diktátoru Marcosovi, jehož veškerý majetek měl propadnout státu, vyžádal si veškerá dobrozdání a potvrzení, že obraz opravdu nabyl. Dostal je.
Měl správnou intuici. Jak se dopátral, prodejkyní obrazu byla Vilma Bautista, pobočnice Ferdinanda Marcose, který sice již nežije, ale na Filipínách zanechal velkou krvavou skvrnu. Od roku 1969, kdy byl s krásnými demokratickými myšlenkami zvolen prezidentem, poněkud zdrsněl a v roce 1972 stále více autoritářský režim změnil v tvrdou diktaturu. Zavedl stanné právo, uvěznil své politické protějšky a ždímal lid. Když byl v roce 1986 vyhnán na Havaj, měl s sebou 24 kufrů plných zlatých cihel. Jeho věcný majetek, který byl zkonfiskován, zmizel, jako kdyby se do země propadl. Až po dvaceti letech se tu a tam nějaký šperk, diamant a jiný hodnotný kousek objevil na dražbě. Pokaždé jej nabízela 75letá Bautista, která pro svou (bývalou) paní...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům