“To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, kdy přestanou mít strach.” Gilbert Pierre Cesbron
Náš magazín FC osvětluje cestu k úspěchu. Mnoho zaměstnaných čtenářů jej používá jako oázu a nešťastně píší, že se zvláště nyní dostávají v práci pod nezvladatelný tlak. Jejich zaměstnavatel argumentuje krizí (nemám peníze), nezaměstnaností (vyhodím Tě, takových hlupáků jako Ty jsou plné úřady práce)… nepříjemné. Zaměstnavatel tak více manipuluje, zaměstnancům ubírá mzdu a přidává práci. Ale – je to opravdu k jeho prospěchu? Dovolte malé zamyšlení.
Vše v běhu života se vrací. Noc střídá den, příliv střídá odliv, prosperita střídá krizi. Svět zažil “dnešní” časy už mnohokrát. I dnešní zaměstnavatelé už měli své podobně jednající předchůdce. Také považovali za příležitost vytvářet tři strachy:
1) Strach z ekonomiky: Když je hospodářství v krizi, lidé se “mají cítit šťastni, že vůbec mají nějakou práci”. I když tedy bytostně nenávidí to, co dělají, mají to brát jako tu část života, kterou prostě musejí překousnout.
2) Strach z konkurence: Když se kvůli slabšímu odbytu snižují pracovní stavy ve firmách o ty, kteří podle zaměstnavatele nepracují “dost tvrdě”, začínají všichni, kterým záleží na místě, pracovat o to tvrději.
3) Strach z neznáma: Lidé tedy akceptují i tu práci, kterou nenávidí. Pracují ještě tvrději, ačkoli už předtím pracovali dost (a stačilo to dokonce v dobách prosperity). Proč to dělají? Protože představa být bez zaměstnání vyvolává děs. I s vysokým vzděláním a mnoha zkušenostmi “můžete zůstat bez obživy”. Většina lidí neví, co ten bubák znamená, ale tuší (z televizních zpráv), že to musí být něco hrozného.
Henry Ford, který podnikal v jedné z největších hospodářských krizí, opovrhoval těmito taktikami. V pamětech píše: “Je to stejně hloupé jako strašit lidi po setmění, že už nevyjde slunce, nebo při odlivu, že se voda nevrátí. Přitom obojí potřebujeme k přežití.” Sám varuje, že zmíněné strachy likvidují spíše ZAMĚSTNAVATELE:
1)...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům