Se šestým nejbohatším Britem Richardem Bransonem, který v Keni otevřel safari kemp Mahali Mzuri, byla poučná procházka divočinou. S dalekohledem na očích říkal: “Víte, proč se člověka bojí i ta mláďata, která nikdy s člověkem neměla špatnou zkušenost? Mají to od rodičů. Jsou jako lidské děti, které se bojí úspěchu, aniž se o něj pokusily.”
Jak tomu rozumět?
Branson, který je tváří nového vydání časopisu FC, je součástí poolu investorů, kteří platí provoz privátních rezervací v nejkrásnější (a nejnebezpečnější) keňské oblasti Masai Mara. Hlavně je chrání před pytláky. Do chodu divočiny se snaží nezasahovat, leda by nějaký predátor chtěl napadnout mládě. “Když jsme jakémukoli zvířeti odebrali ohrožené mládě ihned po narození, člověka se nebálo. Matka mu totiž nestačila předat informace o tom, “co kde slyšela”. Jakých stvoření se bát, jaké pojídat. Představte si, že bychom dítě, pro jehož rodiče je úspěch jen náhoda nebo podvod, včas přenesli do prostředí úspěchu. Do prostředí, ve kterém se naopak oceňuje odvaha, kde chyba je zdroj zkušenosti a ne výprasku, kde bohatství je stav myšlení a ne kontokorentu.”
Když novorozeně čápa černého zkušebně přenesli do hnízda perličky, do dnešního dne (to jsou 3 roky) se nenaučilo létat a lovit. Od přízemního ptáka se naučilo jen utíkat před kýmkoli. Naopak house vychovávané supem je odmalička strategičtější a bojovnější…
Jak je to možné? Proč slůně pod dohledem matky raději zemře, než by se dalo napojit od člověka, a bez matky si pošušňává? Proč si někteří lidé pod vlivem druhých nevěří?
70. nejbohatší muž světa Roman Abramovič, který v...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům