“Tragédií života je, že stárneme příliš brzy a chápeme to příliš pozdě.” Benjamin Franklin
Co všechno chcete stihnout, než si pro Vás přijde zubatá? Přemýšleli jste, kolik na své sny máte času? (Odečtěte ještě cílovou rovinku stáří, kdy se více bilancuje než koná).
Výjimeční lidé toho i za pár let stihli dost. Ti jako by nikdy neodešli. Teď nemám na mysli popřevratové politiky a zloděje (často v jedné osobě), na které budou určitě vzpomínat ještě naše zadlužené děti. Nás zajímají lidé, kteří po sobě zanechali poselství a užitek.
Já mám velice rád Franklina.
“Řekni a já zapomenu. Vysvětli a já si zapamatuji. Zapoj mě a já se naučím.” Benjamin Franklin
Benjamin Franklin (1706-1790) byl faktickou předlohou pro Járu Cimrmana. Autodidakt z chudých poměrů měl obrovskou šíři zájmů. Živil se jako tiskař, knihkupec a papírník, založil americký šach, předložil první návrh americké ústavy, otevřel první univerzitu v USA a především prováděl přírodovědné výzkumy a fyzikální a chemické pokusy. Po jednom z velmi nebezpečných, s papírovým drakem v bouři, vymyslel bleskosvod (u nás nelogicky označovaný “hromosvod”, ačkoli hrom se nikam nesvádí), bohužel tak jako Jára Cimrman přišel pozdě – totéž souběžně vynalezl český kněz Prokop Diviš.
Alespoň vydal čtyřsvazkové dílo o elektřině a prosadil, aby po něm byla pojmenována jednotka elektrického náboje franklin nebo zinečnoželezitý nerost franklinit. Zneuznaný Cimrman, tvůrce dvoudílných plavek a plnotučného mléka, v roce 2005 málem vyhrál Největšího Čecha, kdyby ho z národní hlasovací soutěže nevyřadilo vylekané vedení České televize. Franklin se uznání dočkal – portrétem na stodolarových bankovkách.
“Investice do vzdělání vynáší nejvyšší úroky.” Benjamin Franklin
Je požitek pročítat jeho knihy, které vydával buď ve švédštině, nebo v angličtině pod pseudonymem Richard Saunders. Vysvětluje v nich, jak začal hrát šachy kvůli studiu italštiny. S přítelem ze...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům