5. Chyby a neúspěchy jsou dobré
Když se narodíme, jsme rozkošní, ale hloupí. Umíme jen dýchat, křičet a spát. Od té chvíle se neustále o něco snažíme a chybujeme, než se to naučíme. Chyby nám říkají, jak věci nedělat. Jsou tedy prospěšné. Jinak dítě se vůbec chová vzorně:
Samo se snaží být proaktivní. Všechno zkoumá a zkouší.
Samo dle doporučení Pareta dělá především to, co mu vynáší maximální efekt. Zabrečí – někdo přiběhne. Zabrečí – máma nakrmí. Zabrečí – táta přebalí.
Samo si ověřuje Parkinsona, že cokoli mu trvá tak dlouho, kolik mu dáme času.
Děti zjišťují, že úspěch přichází ne z toho, že se vzdáme. Ale z toho, že vytrváme.
Proč jim tedy kdokoli ve škole vtlouká, že pětka je tragédie?
6. Postoj mění realitu
“Musíš se na to podívat z jiného pohledu.” Kdykoli mi toto řekla učitelka, připadal jsem si jako prašivý a ona dokonalá. Jak se na věc mohu dívat z jejího pohledu?
Přemýšlel jsem nad tím a život mě naučil, že když svůj změním postoj, změní se i skutečnost. Uvidím příležitosti a obzory předtím neviditelné. Se změnou postoje se totiž mění i to, na co se zaměřujeme. A na cokoli v životě se tím vrhne jiné světlo.
Někdo říká: Nejsem pesimista, jsem realista. Ano, má pravdu. I optimista je (svůj) realista. Jak vidíte život, takový je. Chcete-li vidět jen negativa/pozitiva, uvidíte je.
Když syn nedávno přinesl čtyřku z Přemyslovců, “podívali jsme se na to z jiného pohledu”. Za pomoci stovek postaviček Lego jsme na chatě zrekonstruovali 400 let české historie a sehráli společně všechny bitvy a dramata od zlé Drahomíry až po zavraždění mladého Václava III. – v pondělí přinesl z opravy jedničku podtrženou.
Mohl jsem ho za trest ponořit zpátky...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům