Bohatí o prokrastinaci aneb Proč otálení dělá z problémů gumové medvídky

Napadlo Vás někdy, proč nemůžete nalézt dokonalost? Proč našemu partnerovi, podnikání, šéfovi, dítěti stále chybí něco, abychom s ním byli úplně spokojeni?

Dnes jsem byl na obědě s úspěšnou advokátkou. Táhne jí na 30, není zadaná. Před lety se mi svěřila, že hledá vhodného muže. “Jak jsi pokročila?” ptám se jí.

Vloni potkala někoho zajímavého na pracovní cestě. Seděl v salonku a přitahoval ji. Udržovaná postava, pěstěné nehty, ostře řezané rysy, značkový oblek, na dálku byl cítit podmanivý parfém. Zdál se jí dokonalý. Pak přišel asi obchodní partner a s přibývajícími sklenkami byli hluční, oplzlí. “Jistě máme různé hodnoty,” usoudila.

Později téhož muže potkala na letišti v Miláně. Vracel se domů stejným letadlem, poloprázdným. Působil unaveně, ale zabředl hovor a na skleničku zůstali ještě po příletu. “Dlouho jsem se tak nenasmála, rozcházeli jsme se až pozdě v noci. Byl zábavný, jenže nepřitahoval mě jako muž – takový neučesaný, nevyžehlený…”

Ale zavolal jí a sešli se na horách. Okouzlil ji. Skvěle lyžoval, voněl, rozuměli si, byl samý humor. “Cítila jsem životní splynutí, jenže, znáš to, mám na chlapy smůlu.”

Měl ji jen za kamarádku. Sám hledal dokonalou ženu.

“Jen bláhová žena odloží mytí nádobí v představě, že zítra na to bude větší chuť. Druhý den je větší jen hora nádobí.” Gina Rinehart (15,1 miliardy dolarů k dnešku)

Známe to všichni. Víme, co chceme udělat nebo co bychom měli udělat. Přesto to neuděláme. Dnešek je totiž vždy zaneprázdněnější než jakýkoli další den. To ale platí kdykoli. Martin Luther řekl: “Ach bože, jak často se NE TEĎ mění v NIKDY.”

V příštím vydání FC píšeme, co se vyplatí odložit. Ale když odložíme to, co je pro nás důležité, možná se toho ani nedočkáme. Jak se z tzv. prokrastinace vymanit?

1. Přestaňte plánovat, začněte jednat

“Když dlouho přemýšlím o tom, co mám udělat, nakonec neudělám vůbec nic.” Ingvar Kamprad (52,8 miliardy dolarů k dnešku)

Trocha plánování nám může pomoci k dosažení cíle. Ale mnoho plánování vede k opaku. Přemýšlíme a přemýšlíme o dokonalém plánu. To jest bez chyb, problému, těžkostí, odmítnutí, neúspěchu. Ale dokonalost neexistuje. Nemůže tedy existovat ani výsledek, jehož bychom se plánováním dobrali. Jaké kouzlo má nakonec čin?

2. Udělejte jenom první krok

Kdykoli se podíváme daleko do budoucna, úkol nám připadne nemožným. A tak jej raději odložíme. Vždyť proč se věnovat něčemu nemožnému, že? Proto je vhodné plánovat budoucn, ale poté se vrátit do přítomnosti. Richard Branson říká: “Zaměřte se jen na příští krok.” První krok je totiž hračka. Přesto má čarovnou moc. Už jeho vykonání mění naše naladění. Už nejsme neutrální či přímo negativní, ale pozitivní a hlavně chytáme zápal pro další krok. A s dalším krokem pro další. Atd. Jak řekl Martin Luther King: “Nemusíte vidět celé schodiště, stačí ve víře učinit první krok.” 

Málokdy vidíte celé schodiště. Dole si ho můžete představovat různě. Nahoře pak zjistíte, že Vaše představa se výrazně rozešla se skutečností. Tak je to s každou cestou. Pouhým vyjitím o jeden schod se ale změní naše perspektiva. Vidíme víc.

3. Neodkládejte maličkosti

“Odložím-li úkol, ztěžkne.”...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům