Podle nejbohatšího muže planety štěstí člověka nespočívá v dosažení vysněného objemu majetku, konkrétní pracovní pozice nebo počtu dětí. Tehdy naopak spíše začíná starost o peníze, místo, děti.
Podle Billa Gatese štěstí záleží na míře uspokojení vnitřního nepokoje, toho podivného hlasu, který nás odkudsi popichuje, abychom se chtěli překonat a nezahnívali v pohodlí. Ten hlas, který je koneckonců příčinou pokroku, může mít v naší hlavě různé podoby: intuice, výčitky, závisti. Všechny tyto projevy vědomí nám sdělují, že jsme ještě neudělali dost – při všem, čeho jsme schopni – pro to, abychom byli šťastni. Nejčastěji jde o tyto příčiny:
1. Neděláme to, co bychom si přáli
Svět nám diktuje, co se má, co nemá. Ale trendy se nemusejí shodovat s tím, co bychom si přáli my. Snažíme-li se být poslušní vůči okolí, ale v rozporu se svými přáními, náš vnitřní hlas nám to dá tvrdě najevo. Necítíme se dobře, něco nám chybí, nejsme naplněni. Myslíme na to pořád, protože ten hlas nejde izolovat od našich myšlenek, tak jako nejde oddělit mozek od srdce. Přemlouvat ten hlas, že jeho přání je nemožné, je beznadějné stejně jako vysvětlovat zamilovanému, že objekt, který miluje, se k němu nehodí.
Gates má dnes 76,1 miliardy dolarů (ale čert vem peníze) i proto, že před 39 lety “se poslechl”. Odsouzeníhodně opustil prestižní Harvardovu univerzitu ve třetím ročníku, aby rozvíjel svůj nápad. “I kdybych školu dokončil, věřím, že k tomu, co jsem si přál, bych se později nějakou oklikou vrátil. Ale do té doby bych byl nešťastný. A nedejbože, že bych se k tomu v životě už nevrátil.”
Měl před sebou příkop. Výsměch, nedůvěru. Ale neztrácel se v obavách. Dal si šanci. I kdyby pomyslnou jámu nepřeskočil ani s rozeběhem, obešel by ji. Tam, kam si přál dojít, k realizaci svého snu, by došel sice později, ale přece.
Je důležité dělat jiné lidi šťastnými. Ale ještě důležitější je začít u sebe.
2. Neděláme dost pro to, co si přejeme
Někdy člověk svůj vnitřní hlas poslechne a vydá se za světýlkem do temného lesa. Pak jej ztratí z dohledu a zaváhá. Buď může vytrvat a hledat, třeba jinými způsoby, nebo se vzdát....
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům