Nejbohatší muž světa: 7 důvodů, proč lidé nejsou šťastni

4. Nečerpáme energii z problémů

Události v našem životě neovlivníme. Problémy byly, jsou a budou. Máme je a budeme je mít všichni až do smrti. Odlišně se k nim ale stavíme.

Události nejsou dobré ani zlé. Přívlastek jim dáváme až my. Ohni i dešti je jedno, jak je titulujeme, oni tu vždy budou. Když jsme nešikovní, oheň nás spálí, déšť spláchne. Obou živlů se můžeme bát, ale oba živly můžeme i využít. Záleží jen na nás a úhlu pohledu, jak k nim přistupujeme. Každou překážku přes cestu je možné vnímat jako stopku, nebo výzvu k aktivitě. Neřešené problémy nám berou náladu, sebedůvěru, spánek, naopak jejich vyřešením se energie čerpá. Řešené problémy nás nutí dělat změny, které bychom jinak odkládali. Učí nás být efektivní, neplýtvat silami a hlavně začít.

Pro Gatese byly problémy impulzem k inovacím. Za celé čtyři desetiletí jeho firma nevytvořila dokonalý operační systém počítače. Každý měl a bude mít rezervy, nedostatky, záplatování aktualizacemi, stále další verze. Nikdo není bezchybný, ale řešením problémů odstraňujeme chyby. Tak vzhůru do toho!

5. Zadržujeme své pocity jako rukojmí

V sobě máme – emoce. A když je nám dobře, vypouštíme – emoce. To nám říká, že ať pocity nebo obavy, musí ven. Gates se naučil vyhánět zlé emoce rozmluvami s přáteli. “Když to, čemu nerozumíme, potřebuje někomu popsat, už tím vysvětlováním se to stává hmatatelnějším a pochopitelnějším. Jako kdybychom si na emoce svítili.” Nejenže zjistíme, že nejsme jediní na světě, kdo má podobné problémy. Ale hlavně mnohdy stačí jen sedět a naslouchat (příteli, nebo naopak on nám) a pocity se záhadně rozplynou.

Gatesovým důvěrníkem je Warren Buffett. Nevadí, že je o generaci starší a oborově jinak zaměřený. Metodika myšlení je totožná. Více v časopise FC.

6. Našim vztahům chybí porozumění

Když nemáme funkční vztahy, nefunguje 5. bod. A čím si vztahy kazíme? Ať v práci nebo doma nejsme...

Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům