2. Prohrávejte co nejčastěji a buďte s tím v pohodě
Musíme zažít mnoho porážek, abychom objevili své rezervy a naučili se, jak vyhrávat. Prohrávání je důležitý předmět životní školy, který nám pomáhá zjistit, kde se právě nacházíme a zda jsme po minulé prohře vyrostli. Olympijský vítěz v akrobacii na lyžích Aleš Valenta správně řekl: “Není důležité, kolikrát spadneš, ale kolikrát se dokážeš zvednout a vrátit na nohy.” Z toho vyplývá zásadní poznatek, který zní paradoxně jen na první poslech: Čím více pádů, tím více příležitostí pro zvýšení sebedůvěry.
Neúspěšní lidé vědí, že nikdo není dokonalý. Přesto se strachují o chybu. Chybu, která MUSÍ přijít. A když přijde, vzdají to. Řeknou si, že na to nemají. Že to neumí. Že to nedají. Řeknu Vám něco bláznivého: Začněte mít rádi své chyby. Cesta k úspěchu je metoda pokusů a omylů. “Hledat správnou cestu je mnohem důležitější, než mít neustále pravdu,” řekl nejbohatší Evropan, Španěl Amancio Ortega. Přečtěte si, prosím, jeho větu ještě jednou.
Kdo si o sobě myslí, že má vždy pravdu, není sebevědomý. Je, s prominutím, vůl (protože, jak řečeno, žádný člověk na světě není dokonalý) a hlupák, který škodí sám sobě. Proč? Lidé, kteří se domnívají, že vědí a dělají všechno naprosto správně, se dobrovolně zbavují jakékoli možnosti uvědomit si chybu a poučit se...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům