Až mnoho Čechů se při výběru zboží řídí cenou. Co je levnější, považují za vhodnější. Bez ohledu na kvalitu. Mají dojem, že při tom šetří. Já tvrdím opak. Cokoli nekvalitní je naopak mnohdy až příliš drahé. A ukážu Vám proč.
Na Seychelách, kde jsem obchodně strávil skoro tři týdny, se hospodářská politika státu řídí jednoduchým pravidlem: Ze zahraničí se dováží pouze to, co je kvalitnější než seychelské. Kvalitnější, opakuji. Ne levnější. Má se totiž za to, že cokoli levnější (a přesto nákladně dovážené) musí být méně kvalitní. A seychelská vláda, odpovědná za importované zboží, nechce vlastním lidem škodit, aby špinila trh odpadním zbožím, protože pak by mohli kvalitní výrobci a poskytovatelé služeb zaniknout a celým Seychelám by krátkozrace zbyla jen nekvalita, byť za nízkou cenu. Kam až by to mohlo vést, uvidíte za chvíli.
V novém vydání časopisu FC (číslo 3/2014) vzbudil ohlas článek, ve kterém český podnikatel popisuje, jak se rozhodl vyrovnat s levnou konkurencí z Číny. Zprvu přemýšlel, že odtamtud bude dovážet lowcostovou řadu, kterou cenově vyplní své portfolio. Ale na místě zjistil, že zboží je tak podřadné, že jej prostě nemůže opentlit svou značkou. A tak se vydal cestou unikátního boje, který mu vyšel. Detailně to řešíme v rozhovoru v časopise, jehož obsah nepublikujeme na internetu a našim předplatitelům je k dispozici pouze zde.
Číňanům nelze upřít, že jsou schopni, dalo by se říct, že...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům