Co dělá, když s vírou, že uspějeme, změníme maličkosti
Před několika lety jsem pořádal výběrové řízení na uvolněnou pozici. V dohodnutý čas byl na místě jen jeden uchazeč ze sedmi přihlášených.
– “Nejede metro,” vysvětloval mi.
– “V tom případě jak je možné, že Vy jste tu včas?” nedalo mi.
– “Protože jsem viděl, že metro nejede. Tak jsem si vzal taxíka.”
Během 40 minut přišli ostatní. Shodně říkali: “Promiňte, nejelo metro, museli jsme čekat.”
Bylo rozhodnuto.
“Jenom mrtvá ryba plyne s proudem.” Aischylos
Jak jsem poznal úspěšné, jsou doslova posedlí hledáním příležitostí, kterými by se vymanili z negativní situace. Mnozí také pocházejí z mizerných poměrů. Uspěli mnohem více než jejich vrstevníci, kteří žili odmalička v průměru a neměli důvod se od průměru odlišit. S průměrem se lidé snadno sžívají, proto v něm zůstávají. S podprůměrem se ale sžívá málokdo. Proto tolik outsiderů v životě uspěje. Protože začnou hledat cestu, jak svůj osud změnit.
Změna nikdy není otázkou schopnosti. Změna je otázkou vůle. Lidé, kteří fatálně uspěli, udělali první krok a připustili, že všechno je možné. Jakkoli vypadali nerozumně, znali riziko a znali i možný přínos. Jak se učili chybami a rostli, libovali si ve své kuráži. Dnes Warrena Buffetta, ačkoli je to zralý osmdesátník, nepřesvědčíte, aby přestal hrát na burze. Dál ti lidé vypadají nerozumně, ale jejich úspěch byl vždycky více o cestě, o víře. Věřili své vizi, byť byla sebebláznivější. Museli jí věřit – kdo jiný než oni?
Richard Branson, dyslektik, Ingvar Kamprad, dyslektik, Larry Ellison, sirotek, Leonardo del Vecchio, kterého matka dala do sirotčince v osmi letech… Tihle chtěli uspět? Pro mnohé byli šílení. Ale jejich šílenství mělo jednu rozhodující výhodu. Vykročili tam, kudy ještě dlouho po nich nikdo nešel. Za sebou slyšeli jen výsměch. To jim vyhovovalo. V poklidu uspěli, výsměch ustal a ti, kdo se smáli, vykročili za nimi – s hudráním, že “jen měli štěstí”.
Štěstí je, když Vám spadne zlatý poklad na hlavu. Ne když vezmete lopatu a tvrdě ho hledáte.
Čas běží, život odkapává. V příštím vydání tištěného magazínu FC (5/2014) s hořící nulou na obálce uvidíte, že uspět dokázali lidé na časové škále od 2 do 82 let. Ano, nikdy není pozdě ani brzy změnit svůj život.
Čím náročnější jsme na sebe a život, který si rozhodneme vytvořit, tím...
Chcete pokračovat ve čtení?
Vytvořte si ZDARMA účet a získejte přístup ke všem článkům